Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Kategoria: Wydarzenia

8. Griffinów w drodze do Warszawy. Newag rozpoczyna dostawy dla PKP Intercity S.A.

Prezydent Ludomir Handzel wziął udział w oficjalnej prezentacji lokomotyw elektrycznych Griffin wyprodukowanych przez Newag S.A. dla zamawiającego - PKP Intercity S.A. W uroczystości  wzięli także udział prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek oraz marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. 

- To ostatnie chwile przed tym, jak te duże wielkie lokomotywy pojadą w kierunku Warszawy – powiedział prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek. – Te lokomotywy już lada dzień zaczną wozić pasażerów. Lokomotywy zostały zaprojektowane i wykonane w Nowym Sączu, w Małopolsce. Panie Marszałku, Panie Prezydencie myślę, że powinniście być dumni. 

„Zielone światło” do odjazdu lokomotyw spod dworca PKP w Nowym Sączu, dał prezydent Ludomir Handzel wraz z Szymonem, uczniem jednej z sądeckich Szkół. 

- Nie ukrywam, że moje serce jest pełne dumy, ponieważ w Nowym Sączu produkowane tak piękne lokomotywy – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Gratuluję całemu zespołowi Newagu. Widzę tutaj zarówno emerytów jak i pracowników, którzy przyczynili się do budowy tak świetnych maszyn. Gratuluje Panu Prezesowi stworzenia tak świetnego zespołu, który produkuje tak świetne lokomotywy dla polskich kolei. Cieszę się, że ta uroczystość zgromadziła tak dużo dzieci, ponieważ możemy być wspólnie dumni z tego, że w naszym mieście produkuję się takie cuda.

- Chciałem bardzo serdecznie pogratulować kierownictwu i załodze Newagu wykonania oraz zdobycia tego kontraktu – mówił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. – Trochę z zazdrością patrzę na napisy na boku lokomotyw. Wolałbym, żeby było napisane Koleje Małopolskie, ale wszystko przed nami. 

Zaprezentowane lokomotywy rozpoczynają dostawy największego zamówienia w historii grupy PKP Intecity, które obejmuje zakup trzydziestu fabrycznie nowych lokomotyw elektrycznych Griffin. Wartość całego kontraktu opiewa na kwotę ponad 550 milionów złotych i obejmuje dostawę 30 sztuk lokomotyw.

Griffiny  to pierwsze zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce, lokomotywy elektryczne zamówione przez narodowego przewoźnika – PKP IC od ponad 20 lat. 

Pojazdy te idealnie wpisują się w realizację największego programu w historii spółki PKP IC, mającego na celu zakup i modernizację taboru kolejowego. Łączna wartość wydatków w ramach nowej strategii taborowej to 7 mld zł.

Lokomotywy Elektryczne Griffin to czteroosiowe pojazdy potrafiące rozwinąć prędkość do 160km/h.

Pojazdy cechują się wysokim standardem bezpieczeństwa, wygodnym wnętrzem zapewniającym najwyższy komfort pracy maszynisty i wysoką siłą pociągową pozwalającą na transport składów pasażerskich do 800 ton oraz składów towarowych do 3200 ton. 

Modułowa konstrukcja pozwala na dostosowywanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-02-21 14:42:38