Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Kategoria: Wydarzenia

Prezydent złożył życzenia stulatce

Prezydent Ludomir Handzel gościł na uroczystości z okazji setnych urodzin pani Zofii Kuzak. Prezydent złożył jubilatce życzenia i wręczył kosz z kwiatami. W uznaniu zasług w niesieniu pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, Prezydent otrzymał z rąk jubilatki nagrodę Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego oraz kwiaty. Pani Zofia Kuzak jest autorką pomysłu nagrody "Virtuti Medicinali",  przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony życia i zdrowia. Na uroczystości wręczono jubilatce najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2020”.
Setne urodziny Zofii Kuzak
- Wszystkiego najlepszego, zdrowia, uśmiechu - żeby go nigdy nie brakło. Z koszem kwiatów i prezentami przychodzimy, żeby się pokłonić i życzyć następnych lat w zdrowiu i dobrym otoczeniu. Dziękuję za ten trud życia. Widać, że było warto. Wielu dobrych ludzi otacza panią Zofię.  Gratuluje  takiej rodziny, która stara się o utrzymanie więzi i ciepła – powiedział prezydent Ludomir Handzel. 
Setne urodziny Zofii Kuzak
Następnie Monika Lichoń z Urzędu Stanu Cywilnego przekazała listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów i Wojewody Małopolskiego. 
Setne urodziny Zofii Kuzak
 
***
Pani Zofia Kuzak, urodziła się w dniu 18.01.1920 r.  w Chomranicach k/ Nowego Sącza. Podczas okupacji hitlerowskiej, w wieku 23 lat, została wywieziona do Niemiec i zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckim obozie, z którego udało się jej zbiec. W czasie tej ucieczki przesiedziała trzy dni na drzewie, bez jedzenia i bez picia. Po trzech dniach uciekła w kierunku Poznania, gdzie schroniła się w mieszkaniu krewnych. Przebywała tam w latach  1943–1947,  prowadząc rachunkowość w rodzinnym sklepie spożywczym.  Na kolejnych etapach życia współpracowała ze studentami i doktorantami, a zwłaszcza osobami niepełnosprawnym. Pani Zofia Kuzak jest współzałożycielką Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Chorych z Afazją „Afa-Klubu”. Od roku 1992 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego. W 2003 r. powstał z jej inspiracji kwartalnik medyczny Acta Neuropsychologica.
 
Prezydent Ludomir Handzel
 
Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak  Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak Setne urodziny Zofii Kuzak 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-01-20 09:06:02