Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Kategoria: Wydarzenia

Wernisaż wystawy "Polscy artyści z kresów"

W sali reprezentacyjnej Ratusza odbył się wernisaż wystawy "Polscy artyści z kresów". Zgromadzonych gości przywitał prezydent Ludomir Handzel. Zaprezentowane zostały prace autorstwa Roberta Bluja i Andrzeja Filipowicza. 

Bardzo się cieszę, że otwieramy ten wernisaż, który przez najbliższe dni będzie ucztą dla naszych oczu i umysłu – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Cieszę się również, że gościmy w naszym mieście Polaków z Wilna i Grodna, ponieważ jesteśmy jedną duża rodziną i będziemy zawsze o tym pamiętać i tym bardziej nas cieszą państwa sukcesy.  

Wystawa prezentuje tematykę kresową „Polak z Grodna” autorstwa Andrzeja Filipowicza oraz „Polak z Wilna” Roberta Bluja. Wystawę można oglądać w sali reprezentacyjnej Ratusza do 18 grudnia 2019 roku, w godzinach pracy Urzędu Miasta. 

***

Andrzej Filipowicz, urodzony w Grodnie na Białorusi w 1974 roku, ukończył studia w Państwowym Uniwersytecie w Grodnie na Wydziale Psychologii i Edukacji, Wydział Malarstwa i Rysunku. Jest stałym uczestnikiem wystaw i plenerów międzynarodowych od 1994 roku. Brał udział w wystawach i projektach artystycznych między innymi w Eterborgu, Nordwalde, Warszawie, Białymstoku, Toruniu, Krakowie i Sopocie. Odbył staż artystyczny w Dreźnie w 2001 roku. Zaprezentował swoje prace w zbiorach PKN Orlen S.A., czy Fundacji Polonia Semper.

Robert Bluj, urodzony w Wilnie w 1970 roku, odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Uzyskał dyplom pracowni Wiesława Szamborskiego, aneks do dyplomu malarstwa ściennego w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego. Jest członkiem Związku Plastyków Litwy, otrzymał status twórcy sztuki na mocy decyzji Ministra Kultury Litwy. W 2014 roku, na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej w postaci cyklu prac malarskich pt. Między portretem a alegorią uzyskał tytuł doktora sztuki, nadany uchwałą Rady Wydziału Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-12-03 20:11:53