Wtorek, 28 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Marek, Wacław, Luba


Kategoria: Wydarzenia

256. Koncert u Prezydenta – Chór Scherzo zachwycił publiczność

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, zastępca prezydenta Magdalena Majka oraz licznie zgromadzona publiczność, wśród której znajdowali się między innymi dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego Andrzej Padula i Barbara Wild, oklaskiwali występ chóru młodzieżowego Scherzo pod dyrekcją dr Andrzeja Citaka.

W pierwszej części koncertu chór zaprezentował pieśni nawiązujące tegorocznej wizyty w Narwiku i  obchodów bitwy stoczonej w tym miejscu przez Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich 

W drugiej części publiczność wysłuchała repertuaru wykonanego podczas 39. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych w Bydgoszczy gdzie Scherzo zdobyło „Złoty Kamerton” i Puchar Ministra Edukacji Narodowej, Puchar Ministra i Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz Nagrodę Specjalną Organizatora Konkursu za wykonanie utworu obowiązkowego „Zaczarowany ołówek”.

W ostatniej części chór Scherzo zaprezentował zróżnicowany repertuar od XVI-wiecznej chanson po piosenkę „Yesterday” zespołu The Beatles. 

Chór Scherzo (z wł. żart) ; powstał w 1987 r. Jest czterogłosowym chórem mieszanym skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich. Liczy około 60 osób w wieku 15-18 lat. Zespół pracuje również w  dwóch formacjach: jako zespół wokalny wykonujący madrygały i chanson oraz chór kameralny śpiewający muzykę dawną. Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu Renesansu oraz współczesną .

Chór zdobył wiele nagród na konkursach ogólnopolskich. Koncertował również za granicą m .  in.  w  Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Anglii. W latach 1993 i 1997 wystąpił z koncertami u papieża Jana Pawła II. Jego działalność jest finansowana przez m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Miasto Nowy Sącz.

Andrzej Citak; muzyk, pedagog, chórmistrz, założyciel i dyrygent chóru Scherzo. 

Urodził się w 1959 r. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Wychowania Muzycznego (1984 r.) oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1996 r.), nauczyciel dyplomowany przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (2009 r.) dyrektor artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej w latach 2008-2012.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-28 16:28:25