Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Kategoria: Wydarzenia

50. rocznica powstania ZPiT Dolina Dunajca

Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca świętował 50. rocznicę powstania.  Koncert jubileuszowy zespołu odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Życzenia w imieniu prezydenta Ludomira Handzla, złożył wszystkim członkom zespołu, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Marcin Poręba. 


- Drodzy Państwo, chciałem wam pogratulować tak pięknego jubileuszu 50. rocznicy rozpoczęcia działalności. Jesteście bardzo ważnym punktem na kulturalnej mapie Nowego Sącza. Dziękuję za wszelkie podejmowane przez lata wysiłki na rzecz krzewienia kultury ludowej i rozsławiania w Polsce i na świecie ziemi sądeckiej. Życzę wielu artystycznych sukcesów i kolejnych świetnych jubileuszy. 


„DOLINA DUNAJCA” jest wizytówką Nowego Sącza i Małopolski przypominającą o tradycji i jej roli w budowaniu oraz podtrzymywaniu lokalnej tożsamości. W swojej 50 – letniej historii Zespół występował setki razy na scenach polskich i zagranicznych podbijając serca widzów skocznymi polkami, obranym, krzesanym, popisowym zbójnickim czy zadziornym sądeckim krakowiakiem. 

Programy artystyczne Zespołu oparte są na folklorze, muzyce i tańcach z okolic Łącka i Kamienicy oraz  Lachów Sądeckich. Regiony te są kulturową ojcowizną większości członków Zespołu. W budowaniu swoich programów artystycznych, Zespół czerpał wiedzę od autentycznych górali i Lachów. 

Zadaniem  Zespołu jest ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji i kultury przodków poprzez propagowanie polskiego tradycyjnego tańca ludowego, obrzędów i zwyczajów ludowych w kraju i zagranicą podczas festiwali folklorystycznych oraz imprez towarzyszących ważnym wydarzeniom.

Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA to wielopokoleniowa grupa osób, których łączy ze sobą wspólna pasja – zamiłowanie do folkloru. 

Kierownikiem Zespołu jest Kazimiera Legutko, choreografia - Jarosław Sarecki, kierownik kapeli -Kazimierz Talar. Obecnie Zespół działa w ramach Regionalnego Towarzystwa Pieśni i Tańca Dolina Dunajca w Nowym Sączu.

[POBIERZ
 ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-25 19:05:51