Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

100 lat PCK

Polski Czerwony Krzyż świętował jubileusz 100-lecia (14 listopada). Z tej okazji w nowosądeckim ratuszu odbyła się gala, podczas które zasłużeni członkowie i sympatycy Oddziału Rejonowego PCK w Nowym Sączu otrzymali odznaczenia i wyróżnienia. Władze miasta reprezentowała wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka w obecności dyrektorów wydziałów Urzędu Miasta.
 


 

- Proszę pozwolić, że w imieniu pana prezydenta Ludomira Handzla wyrażę przede wszystkim ogromną radość, że w tak ważnym dniu, jak obchody stulecia Polskiego Czerwonego Krzyża, zechcieli państwo dzielić się tą radością i obchodzić te uroczystości właśnie tutaj, w sali nowosądeckiego ratusza – powiedziała do uczestników uroczystości Magdalena Majka. – Czujemy się zaszczyceni, że możemy być współgospodarzami tej uroczystości. Chociaż zakres działania Polskiego Czerwonego Krzyża bardzo się zmienił od tego, czym organizacja zajmowała się sto lat temu, to przecież idea niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim ludziom, bez względu na ich narodowość, status społeczny i poglądy pozostaje jakże aktualna również dzisiaj. Za to państwu bardzo dziękujemy.
 

"Świetnie, że zaczynacie już teraz"
 

Pani wiceprezydent zauważyła, że wśród działaczy, wolontariuszy i sympatyków PCK są zarówno osoby starsze, jak i młode, reprezentujące różne profesje. Na sali widać było przedstawicieli wszystkich służb mundurowych, gdzie bardzo rozwinięty jest ruch krwiodawstwa. - To świetnie, że zaczynacie już teraz – powiedziała do młodych krwiodawców Magdalena Majka, zapowiadając jednocześnie kolejną akcję honorowego oddawania krwi w nowosądeckim ratuszu.
 


 

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, wśród nich Krzyży Zasługi, przyznanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, medali "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz honorowych odznak PCK. Wśród wyróżnionych znaleźli się dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury UM Marcin Poręba i komendant Straży Miejskiej Ryszard Wasiluk.
 

O wrażenia artystyczne zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, gdzie jest bardzo rozwinięty ruch krwiodawstwa. PCK  jest najstarszą polską organizacją humanitarną, zajmującą się udzielaniem pomocy ofiarom klęsk i wojen. Powstał niedługo po zakończeniu I wojny światowej, niosąc pomoc żołnierzom i ludności cywilnej. Ważną rolę odgrywa propagowanie honorowego krwiodawstwa. Organizacja kieruje się siedmioma zasadami: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności, niezależności, dobrowolności, jedności i powszechności.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-15 11:39:29