Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Cenny album w sądeckiej bibliotece

Unikatowe dzieło – monumentalny, trzytomowy album La Capella Sistina (Kaplica Sykstyńska) trafiło dziś (7 listopada) do Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego. Cenny dar przekazali prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i ofiarodawca, prezes zarządu spółki Newag i honorowy obywatel naszego miasta Zbigniew Konieczek.
 


 

- W dniu dzisiejszym przekazujemy Sądeckiej Bibliotece Publicznej album La Capella Sistina – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Jest ze mną darczyńca, pan prezes Zbigniew Konieczek, który ufundował ten dar dla mieszkańców Nowego Sącza. Teraz zgodnie z jego wolą udostępniamy to dzieło szerokiej publiczności, tak, aby każdy sądeczanin, każdy mieszkaniec Nowego Sącza mógł zapoznać się z tym albumem – powiedział prezydent.
 

Prezydent wręczył prezesowi Konieczkowi list z podziękowaniem, w którym czytamy między innymi: "Dzięki Pana szczodrości i hojności jesteśmy jednym z nielicznych miast mających w posiadaniu ten monumentalny album, który z dumą prezentować będziemy w zabytkowych, bibliotecznych murach".
 


 

Miejsce dzieła w bibliotece
 

Ofiarodawca, Zbigniew Konieczek podkreślił, że miejsce każdego dzieła, także tak cennego jak album La Capella Sistina, jest w bibliotece. - Dostęp będzie znacznie szerszy i każdy, kto ma ochotę, to dzieło zobaczy nie fatygując się do ratusza, tylko do biblioteki – powiedział darczyńca.
 

- Wszystkie te trzy księgi będą w naszej czytelni głównej – powiedział pełniący obowiązki dyrektora SBP Marek Rylewicz. – Na początku będą organizowane grupy, przeszkolony pracownik w białych rękawiczkach będzie te książki prezentować. Żaden uczestnik, który będzie brał udział w tym pokazie, nie będzie mógł ich dotykać. Te książki są bardzo drogie i trzeba o nie dbać – podkreślił Marek Rylewicz.
 

La Capella Sistina określany jest jako jeden z najbardziej prestiżowych projektów wydawniczych na świecie. Limitowany nakład na Polskę wynosi zaledwie 50 egzemplarzy. Album zawiera zdjęcia Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie z monumentalnymi freskami Michała Anioła. Detale odtworzone są w skali 1:1. Dzieło należy do najbardziej zaawansowanych projektów fotograficznych; charakteryzuje się niespotykaną zgodnością kolorów, sięgającą 99,9%.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-07 14:52:35