Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Nowosądeckie TPD ma sto lat

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Oddział Okręgowy w Nowym Sączu, świętowało jubileusz setnej rocznicy powstania (6 listopada). W spotkaniu działaczy, wolontariuszy i przyjaciół TPD wziął udział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, który objął jubileusz patronatem honorowym. Miasto ufundowało także nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci, zorganizowanym z okazji jubileuszu.
 


 

- Stulecie to piękny jubileusz, to właściwie prawie cztery pokolenia – powiedział prezydent Ludomir Handzel witając uczestników jubileuszu. - Zakres działań Towarzystwa przez te sto lat zmieniał się. Na pewno niektóre elementy, na które Towarzystwo odpowiadało, zmniejszają się, natomiast pojawiają się nowe pola, takie jak edukacja, godność, walka z przemocą psychiczną. Nie możemy udawać, że tych problemów nie ma – podkreślił prezydent.
 

Prezes Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu Kazimierz Sas zauważył znakomitą frekwencję na spotkaniu, co dobrze wróży Towarzystwu na przyszłość. – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu żyje, istnieje i dalej będzie działało – zapewnił.
 

Ludomir Handzel podkreślił z kolei, że nowosądeckie TPD nie pozostanie w swoich działaniach samo. - Towarzystwo działa, będzie działać i na pewno będzie miało wsparcie ze strony miasta Nowego Sącza.  Mam nadzieję, że następne sto lat będzie równie udane i równie udany jubileusz będzie na dwusetlecie – zakończył prezydent. Ludomir Handzel wręczył prezesowi TPD Kazimierzowi Sasowi okolicznościowy list gratulacyjny.
 


 

W spotkaniu udział wzięli działacze, wolontariusze, nauczyciele, wychowawcy i sympatycy TPD. Nie obyło się bez odznaczeń dla zasłużonych członków i przyjaciół Towarzystwa, wspierających bezinteresownie jego działalność. Nie mogło też zabraknąć dzieci, które ozdobiły spotkanie programem artystycznym.
 

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu zostało utworzone rok po zakończeniu I wojny światowej z inicjatywy Związku Zawodowego Kolejarzy. Jego ideą było niesienie pomocy i organizowanie wypoczynku dzieciom, zwłaszcza z ubogich rodzin i sierot. Z biegiem lat zakres działalności się zmieniał, ale niezmiennie w centrum aktywności TPD pozostawało i pozostaje – dziecko.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-06 14:40:13