Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Ślubowanie w "Długoszu" po raz 201.

Uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza złożyli uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnym członkami uczniowskiej braci. Szkoła wkroczyła w 201. rok swojej działalności. W uroczystości wziął udział prezydent Nowego Sącza, absolwent szkoły, Ludomir Handzel.
 


 

Prezydent Ludomir Handzel powiedział, że nie wyobraża sobie nieobecności na ślubowaniu "Długosza". – Trzydzieści jeden lat temu również rozpoczynałem naukę w pierwszym liceum i dzisiaj z dumą noszę tę tarczę – powiedział, pokazując przypiętą tarczę I LO. - Chciałem was zapewnić, że jesteście w bardzo dobrym miejscu i w bardzo dobrych rękach. Pan dyrektor [Andrzej Padula, dyrektor I LO – przyp. red.] uświadomił mi, że prezydent miasta Nowego Sącza, pierwszy i drugi zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza, sekretarz miasta Nowego Sącza – wszyscy jesteśmy absolwentami I Liceum. Zapewniam was, że to nie jest przypadek.
 

Dyrektor I LO, Andrzej Padula, w szczególny sposób podziękował kadrom nauczycielskim, które od początku istnienia szkoły budowały świetność placówki. - Nie sposób wymienić wszystkich tych nauczycieli, nie sposób wymienić wszystkiego, czego dokonali – powiedział dyrektor. – Chciałem serdecznie podziękować ludziom, którzy tworzyli historię tej szkoły, tworzyli jej dorobek. To państwa pracą możemy się dzisiaj szczycić i być z niej dumni. Postawiliście państwo wysoko poprzeczkę nam i przyszłym nauczycielom – podkreślił dyrektor do obecnych na sali emerytowanych pedagogów.
 

"Nie straćcie ani godziny"
 

Najważniejszym punktem uroczystości było ślubowanie wytypowanych uczniów z klas pierwszych. Prezydent Ludomir Handzel poprosił ich o poważne podejście do nauki. – Proszę was tylko o jedno: nie straćcie ani jednej godziny z tych czterech lat. Korzystajcie z wiedzy, mądrości i doświadczenia  swoich profesorów. Ten kontakt będzie procentował w następnych latach – powiedział prezydent i dodał: - To najlepszy czas. Możecie zdobywać przyjaźnie, które przetrwają bardzo długo, może całe życie. Dostaniecie taką dawkę wiedzy i szans rozwojowych, że możecie zajść bardzo, bardzo wysoko. Jesteście na najlepszej drodze do swojego sukcesu – zakończył prezydent.
 


 

Tradycją ślubowania w "Długoszu" jest wybór najpopularniejszego nauczyciela. W tym roku uczniowie wskazali na polonistę, Grzegorza Rapcię. Uroczystość zakończył program artystyczny według pomysłu Bernadety Odrzywolskiej, który wypełniły wiersze najwybitniejszych polskich poetów i nastrojowa muzyka.
 

Za datę powstania szkoły uważa się 4 listopada 1818 roku. Imię Jana Długosza ówczesne Państwowe I Gimnazjum uzyskało w 1925 roku. Naukę w szkole przerwano tylko raz – w czasie niemieckiej okupacji.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-05 13:49:45