Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

KS Dunajec obchodził jubileusz 75-lecia

Klub Sportowy Dunajec Nowy Sącz ma 75 lat. Z tej okazji prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wręczył członkowi zarządu klubu Jakubowi Nowakowi okazały puchar i list gratulacyjny. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 25 października w Sokole.
 


 

- Jakże by się dzisiaj mogło obyć bez takiego trofeum – powiedział prezydent Ludomir Handzel demonstrując puchar. - Dunajec to tak naprawdę nie tylko sport nowosądecki czy też regionalny. To kawałek historii polskiego sportu, wiele sukcesów, wspaniała tradycja i przede wszystkim olbrzymia grupa młodzieży. Życzę następnych jubileuszy, poszerzania bazy i powrotu do świetności, bo jesteście na najlepszej ścieżce, żeby to osiągnąć – zakończył prezydent.
 

Na pucharze czytamy: "Z okazji 75-lecia Klubu Sportowego "Dunajec" składamy serdeczne gratulacje za dotychczasową działalność, upowszechnianie i promowanie piłki nożnej. Przekazujemy także życzenia dalszych sukcesów w szkoleniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń piłkarzy".
 


 

Od "Świtu" do "Dunajca"

Pomysł założenia klubu pojawił się jeszcze podczas trwania działań wojennych, kiedy to grupa zapaleńców postanowiła powołać kolejny, obok Sandecji i Beskidu klub sportowy w Nowym Sączu. Oficjalnie stało się to 24 marca 1945 roku (klub przybrał nazwę RKS "Świt") i od tej daty liczy się historia Dunajca. W ciągu swojej historii klub z ulicy Kościuszki wielokrotnie zmieniał nazwę – od Świtu poprzez Spójnię, Spartę, Spartę-Dunajec i wreszcie Dunajec.
 

Dunajec był klubem wielosekcyjnym, działało tam w sumie 21 sekcji w różnych dyscyplinach, największe sukcesy przyniosły jednak "zielonym" saneczkarstwo i bobsleje oraz kajakarstwo górskie. Można tu wspomnieć choćby mistrza świata w saneczkarstwie z 1963 roku i olimpijczyka Ryszarda Pędraka - Janowicza, wielokrotnych medalistów mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie górskim Wojciecha Gawrońskiego, Jana Frączka, Jerzego Jeża i Ryszarda Serugę.
 

Chwile świetności miała też sekcja piłki nożnej. Wychowankami  KS Dunajec są zdobywcy srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), wielokrotni reprezentanci naszego kraju, Piotr Świerczewski i Aleksander Kłak.  Obecnie wiodące sekcje klubu to piłka nożna kobiet i mężczyzn oraz sekcja brydża sportowego. Prezesem klubu jest Jan Wojciechowski.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-26 13:09:04