BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Wydarzenia

Złoty wiek – epoka Jagiellonów w "Labiryncie Historii"

Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej zaprasza na XIV edycję przedsięwzięcia pod nazwą "Labirynt Historii" (21 – 26 października br.). Tematem wykładów, konferencji i warsztatów w MCK Sokół będzie złoty wiek Rzeczpospolitej, czyli epoka panowania dwóch ostatnich królów z dynastii Jagiellonów.  "Labirynt Historii" został dofinansowany przez miasto Nowy Sącz.
 


 

Czasy panowania dwóch ostatnich Jagiellonów, Zygmunta I i Zygmunta Augusta to okres niezwykle istotny w dziejach Polski. W 1569 roku zawarto unię pomiędzy Polską i Litwą, w wyniku której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów: "Królestwo polskie i Wielgie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna ale jedna a spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodow w jeden lud zniosła i spoiła" – czytamy w akcie zawarcia unii.
 

Państwo polsko-litewskie obejmowało prawie 1 mln km2 powierzchni i stało się jednym z największych państw Europy. W okresie tym działał szlachecki nurt, nazywany ruchem egzekucyjnym, zmierzający do zreformowania państwa. Nastąpił rozwój kultury, sztuki i literatury.
 

Od gospodarki do mody
 

W programie tegorocznego "Labiryntu Historii" znalazły się między innymi wykłady o Sądecczyźnie w czasach Jagiellonów, okolicznościach zawiązania Unii Lubelskiej i renesansowych budowlach z czasów Jagiellonów.
 


 

We wtorek, 22 października, w MCK Sokół odbędzie się konferencja poświęcona kulturze, gospodarce, współżyciu różnych religii, a także modzie w czasach Jagiellonów. Będą też wątki sądeckie, między innymi temat zamku jagiellońskiego w Nowym Sączu.
 

Środa (23 października) poświęcona  zostanie warsztatom fotografii portretowej, inspirowanej renesansowymi wizerunkami, a czwartek (24 października) sylwetkom kobiet na polskim tronie. Blok tematów o kobietach w epoce jagiellońskiej zakończy projekcja filmu Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny w reżyserii Janusza Majewskiego.
 

Piątek i sobota (25 i 26 października) upłyną pod znakiem  renesansowej kultury. "Labirynt" zakończy w sobotę wydarzenie artystyczne pod tytułem: Portret królowej- moda, muzyka, taniec w renesansowej Polsce (godz. 18:00). Szczegółowy program do pobrania znajduje się pod tekstem. Wstęp na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem projekcji filmu (cena 1 zł) jest wolny, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji miejsca: telefonicznie pod numerem 18 448 26 56 lub mailowo pod adresem m.mikulska@mcksokol.pl. /Źródło i grafika: nomina.pl/
 

[POBIERZ PROGRAM]
 


 

Autor: Biuro Prasowe UM
Źródło: Fundacja Nomina Rosae
Dodano: 2019-10-16 11:49:59