Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

O czyste środowisko. Proekologiczne wydarzenie

Warsztaty i pokazy naukowe, tworzenie i projektowanie toreb na zakupy, a nawet moda recyklingowa – to wszystko działo się na Nowosądeckich Dniach Czystego Powietrza i Recyklingu (3 października). Wydarzenie zorganizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przy wsparciu miasta Nowego Sącza.
 


 

Obecny na wydarzeniu prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podkreślił, że kładzie duży nacisk na to, aby nowosądeczanie mieli jak najbardziej czyste środowisko. Ważną częścią działań proekologicznych są takie akcje, jak dzisiejsza, zwłaszcza przed rozpoczynającym się okresem grzewczym. – Trzeba pracować z dziećmi i z młodzieżą tak, żeby ich edukować w kierunku wychowania ekologicznego. Czasem to oni powinni pilnować nas, starszych, żebyśmy nie wkładali butelki po wodzie mineralnej do pieca, zachowali się ekologicznie i korzystali z możliwości, które daje nam współczesna technika – mówił prezydent i dodał. – Myślę, że te dzieci i młodzież będzie takimi szczególnymi ambasadorami zdrowia, zdrowego i ekologicznego stylu życia, pójdą w Nowy Sącz i będą pilnować standardów.
 

Nie będzie pobłażania dla spalających śmieci
 

Prezydent zapowiedział, że w tym sezonie szczególny nacisk zostanie położony na ściganie osób, które palą śmieci. – To jest kwestia naszego zdrowia, naszych dzieci. Nie chcemy, żeby oddział onkologiczny w Nowym Sączu był przepełniony i tu nie może być ani kroku w tył w walce z tymi osobami, które spalają śmieci – mówił prezydent.
 

Dobrą wiadomością, co podkreślił prezydent Handzel, jest fakt, że nowe, ekologiczne paliwo – "błękitny węgiel", już dotarł do Nowego Sącza. Nowe paliwo nie tylko nieporównywalnie mniej w porównaniu z tradycyjnym węglem zanieczyszcza powietrze, ale i jest o wiele bardziej kaloryczne.
 

- W Nowym Sączu jest też dwa tysiące nieczynnych instalacji gazowych, co oznacza, że do budynku jest doprowadzony gaz, ale mieszkańcy z tego gazu nie korzystają. Zwykle jest decyzja ekonomiczna – nie ukrywał prezydent. Miasto Nowy Sącz pomaga jednak wszystkim, którzy chcą temu zaradzić. – Zapraszamy do Wydziału Ochrony Środowiska, tam są nasi konsultanci, którzy pomogą każdemu mieszkańcowi, żeby stał się beneficjentem programu "Czyste Powietrze". Można otrzymać pięćdziesiąt tysięcy złotych na termomodernizację swojego budynku, co obniży koszty korzystania z gazu – wyjaśniał prezydent Ludomir Handzel.
 


 

Zachowywać się zgodnie z zasadami
 

Na wydarzeniu obecna była poseł na Sejm z Podhala i Ziemi Nowosądeckiej Anna Paluch, odpowiedzialna w Sejmie między innymi za akty prawne związane z ochroną środowiska. Pani poseł objęła dzisiejsze wydarzenie honorowym patronatem. – Każdy w takim zakresie, w jakim może, w jakim jest stanie, powinien się przyczyniać do ochrony środowiska – zaapelowała. – W takim zakresie, w jakim to od was zależy, starajcie się zachowywać z godnie z zasadami. My żyjemy krotko, ale ziemia żyje długo i trzeba zachowywać się tak, żeby następne pokolenia miały przyjazne środowisko i czyste powietrze, czysta wodę i żeby nie były zasypane śmieciami - zakończyła pani poseł.
 

W imprezie udział wzięło kilkuset przedszkolaków i uczniów nowosądeckich szkół podstawowych. Nad dobrą zabawą czuwali animatorzy, prezentując pomysłowe, a czasami wybuchowe eksperymenty, organizując warsztaty, konkursy i quizy. Obecni byli przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z prezesem Pawłem Kupczakiem i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta  Grzegorz Tabasz. Impreza odbyła się w Małopolskim Parku Rekreacji Przestrzennej przy ul. Nadbrzeżnej.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-03 14:47:41