Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Wojenne drogi: spotkanie w Muzeum Okręgowym

Wojenne, polskie drogi. O tym, jak były ciężkie, ile cierpień przyniosły Polakom, opowiadał dr Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. KEN  nie tylko wysłuchały wykładu, ale i same przygotowały montaż słowno-muzyczny na ten temat. Wśród słuchaczy obecna była wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka.
 


 

Dr Chorązki przypomniał przede wszystkim gehennę cywilnych uciekinierów, o czym w przeciwieństwie do działań zbrojnych mówi się niewiele. Przypomniał przesiedlenia i deportacje – niemieckie i sowieckie, terror i codzienną walkę o kawałek chleba.
 

Po wykładzie wizję wojennych, polskich dróg przedstawili młodzi wykonawcy z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej. Widzowie – koledzy twórców przedstawienia – z uwagą słuchali "Czerwonych maków", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" i innych wojennych utworów.
 


 

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę poświęcona postaci gen. Józefa Kustronia. Wydarzenie zostało zorganizowane w celu upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-02 13:20:55