Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Po ponad 100 latach herbaciarnia wróciła na dworzec PKP

Wiceprezydent Magdalena Majka wzięła udział w obchodach 100-lecia działalności Polskiego Czerwona Krzyża. Wydarzenie miało charakter rekonstrukcji historycznej. Jednym z punktów programu było otwarcie ‘’Herbaciarni Czerwonego Krzyża”.

- Polski Czerwony Krzyż trwa już 100 lat i mam nadzieję, że jest to tylko dobry początek i najlepszy dowód na to, że ta idea jest silniejsza niż wszystko inne – mówiła wiceprezydent Magdalena Majka. – Wiemy jak trudne były losy Polski przez te 100 lat, a Polski Czerwony Krzyż trwał.  Myślę, że naszym obowiązkiem jest po prostu wspierać tę idee.

Historię powstania ‘’Herbaciarni Czerwonego Krzyża” na nowosądeckim dworcu kolejowym,  przedstawił Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.


W okresie od września do listopada 1914 r. z inicjatywy grona urzędników kolejowych rozpoczęła działalność, na peronie dworca kolejowego, „Herbaciarnia Czerwonego Krzyża”.  Zbierano datki i produkty żywnościowe. Wśród ofiarodawców znalazły się okoliczne wsie: Gołkowice Polskie i Niemieckie, Gaboń, Skrudzina, a także mieszkańcy Nowego Sącza i okoliczni ziemianie, na przykład hrabia Stadnicki z Nawojowej. Z czasem Herbaciarnia zaczęła prowadzić także sprzedaż słodyczy i wyrobów galanteryjnych na specjalnie uruchomionym na dworcu kramie.


Sprzedawano żywność i drobne wyroby galanteryjne po atrakcyjnych cenach – wyłącznie zdrowym żołnierzom. Ranni i chorzy otrzymywali żywność bezpłatnie. Sprzedawano także drewniane kule i laski. Herbaciarnia wydawała wszystkim przejeżdżającym żołnierzom herbatę, chleb, kiełbasę i papierosy.  Zaangażowane były wszystkie członkinie Ligi Kobiet i żeńska drużyna harcerska.
Herbaciarnia została zlikwidowana wraz z innymi organizacjami i dziełami jesienią 1917 r.
W obchodach wzięli także udział sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Miasta Nowego Sącza oraz Mieczysław Orczykowski, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Po zakończonych uroczystościach, uczestnicy wydarzania udali się pociągiem retro do Muszyny.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-21 12:11:30