Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

30-lecie Związku Sybiraków

Związek Sybiraków obchodził 30-lecie działalności (17 września). Kilkudziesięciu członków Związku Sybiraków na Sądecczyźnie i Ziemi Gorlickiej spotkało się, aby złożyć kwiaty pod obeliskiem poświęconym zamęczonym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi. Członkowie Związku i osoby dla niego zasłużone otrzymały odznaczenia i podziękowania. Wśród nich był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, który objął uroczystości patronatem honorowym.
 


 

- Nie mogło tutaj zabraknąć prezydenta miasta Nowego Sącza – powiedział Ludomir Handzel do zgromadzonych. - Trzydzieści lat działania Związku Sybiraków już  za nami, ale myślę, że następne lata będą pod przewodnictwem pana prezesa równie prężne i będą utrzymywały w naszych sercach i w naszych umysłach pamięć o tych trudnych czasach, o tej nieludzkiej ziemi – powiedział prezydent.
 

Ludomir Handzel wspomniał również o wydarzeniach, które spowodowały polski holokaust na Wschodzie. - W rozmowie z panią poseł Barbarą Bartuś mówiliśmy także o tym, że trzeba wspomnieć źródło zła. 17 września 1939 roku wojska sowieckie wkroczyły do Polski. Również dzisiaj ten dzień, ten moment trzeba wspomnieć. Bo to było źródło zła, tego niszczenia polskości, niszczenia przejawów naszej wiary, niszczenia przejawów naszej kultury i o tym też musimy pamiętać – zakończył prezydent dodając, że Związek Sybiraków zawsze będzie miał wsparcie we władzach miasta.
 


 

Prezydent otrzymał z rąk prezesa Związku, Kazimierza Korczyńskiego, specjalny dyplom z podziękowaniem za objęcie obchodów 30-lecia patronatem honorowym. Odznaczenia i podziękowania otrzymali zarówno członkowie Związku Sybiraków, jak i osoby reprezentujące instytucje współpracujące z Sybirakami. Był wśród nich między innymi dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Sławomir Szczerkowski i prezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jarosław Iwaniec. O znaczeniu Związku dla historycznej pamięci pokoleń mówili między innymi  kapelan Sybiraków, ks. prałat Stanisław Czachor i posłowie Barbara Bartuś i Jan Duda.
 

Kwiaty po obeliskiem
 

Wcześniej przy obeliskiem poświęconym Sybirakom spotkali się parlamentarzyści ziemi sądeckiej i gorlickiej, przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegacje służb mundurowych, strzelcy i młodzież szkolna. Po pomnikiem "w hołdzie zamęczonym i pomordowanym na Syberii" spoczęły wieńce i wiązanki kwiatów, wśród nich od prezydenta Nowego Sącza,  Ludomira Handzla.
 


 

Najbardziej wzruszający był jednak moment, kiedy do pomnika podeszli Sybiracy. Ich drogę na Syberię przypomniał prezes Związku, Kazimierz Korczyński. – Stłoczonych w wagonach, gdzie  w jednym towarowym wagonie było nawet siedemdziesiąt osób, ludzie nie mieli możliwości nawet położyć się. A zabrano wszystkich: starców, obłożnie chorych, niemowlęta, kobiety w ciąży, a podróż trwała około miesiąca. Na przystankach zmarłych, a było ich sporo z zimna, głodu i chorób wyrzucano po prostu w śnieg – mówił Kazimierz Korczyński.
 

Szczególne miejsce w pamięci Sybiraków mają matki – Sybiraczki, które okazując niezwykły heroizm zdołały ocalić swoje dzieci przed śmiercią. Zdecydowana większość żyjących Sybiraków to dzieci, które urodziły się na Syberii lub na krótko przed wywózką. Pamięć matek – Sybiraczek uczczono minutą ciszy. Zebrani wysłuchali wiersza o katordze na nieludzkiej ziemi autorstwa Sybiraka, Mariana Jonkajtysa.


 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-17 16:31:53