Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Hans Bax z Tarczą Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza"

Na wniosek prezydenta Ludomira Handzla, Rada Miasta Nowego Sącza przyznała Hansowi Bax, Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza". Wyróżnienie wręczyli przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza wraz z wiceprezydent Magdaleną Majką. Uroczystość odbyła się w Małopolskim Centrum Kultury Sokół podczas wernisażu wystawy Biennale Pasteli

- Bardzo dziękuję panu Hansowi Bax za to co robi dla galerii sztuki oraz dla Miasta Nowego Sącza – powiedziała wiceprezydent Magdalena Majka. 

Inicjatorem przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Hansowi Bax, był sądecki artysta, prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich Krzysztof Kuliś. W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać: Od 1987 roku organizowany jest w Nowym Sączu, przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, konkursowy przegląd malarstwa w technice pastelu. Początkowo, Wydarzenie o skromnym zasięgu, nabrało z biegiem lat znacznie szerszego znaczenia, a od 2002 roku zyskało rangę Międzynarodowego Biennale Pasteli. Do sukcesu i rozwoju nowosądeckiego Biennale Pasteli przyczynił się wybitnie  Pan Hans Bax. Jest on znanym i cenionym w Holandii przedsiębiorcą - przewodniczącym międzynarodowego holdingu Sakura i Royal Talents, producentów materiałów malarskich dla artystów plastyków, doradcą prawno-finansowym Dworu i Rządu Królestwa Niderlandów.

Hans Bax jest zadeklarowanym przyjacielem Polski i Polaków, pełnił funkcję Honorowego Konsula Polski w Holandii, działając aktywnie na rzecz przyjęcia naszego kraju do NATO i UE. Wspomagał różne inicjatywy kulturalne i charytatywne w naszym kraju, za co został odznaczony wysokimi odznaczeniami: przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Odznaką Honorową „Bene Merito”, przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Hans Bax przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Honorowego Międzynarodowego Biennale Pasteli, sponsorował udział wybitnego artysty i krytyka sztuki z Holandii w jury konkursu, fundował nagrody rzeczowe, umożliwił kilkukrotnie zorganizowanie prezentacji Biennale Pasteli w Rotterdamie, a także aktywnie promował na świecie idee tego konkursu.

- Dziękuję za ten wielki zaszczyt i tak naprawdę zastanawiam się czy mi się on należy – mówił Hans Bax.  – Od samego początku organizacji Biennale Pasteli, zanim stało się ono międzynarodowe, zawsze był ze mną mój przyjaciel Krzysztof  Kuliś. Bez niego i wielu innych ludzi, organizacja takich wydarzeń nie byłaby możliwa. Jeszcze raz dziękuję za wszystko.  

Hans Bax od 20 lat działa na rzecz Polski, a jego działalność jest wielostronna. Po  roku 2000 zorganizował wiele akcji charytatywnych na rzecz szkół i  szpitali (Gdańsk, Lidzbark i Osztyn) w Polsce. Ufundował wraz z Rotary Club Laren, 3 stypendia w Holandii dla absolwentów uniwersytetu w Olsztynie. Przekazał także komputery do szkół z regionu Nowego Sącza.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-07 12:21:54