Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

80. rocznica wkroczenia wojsk hitlerowskich na Sądecczyznę – uroczystości pod pomnikiem na Skwerze Karola Szymanskyego

Wiceprezydent Magdalena Majka złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci na Skwerze Karola Szymanskyego. Uroczystość odbyła się z okazji 80. rocznicy wkroczenia wojsk hitlerowskich na Sądecczyznę, jako dowód wdzięczności kurierom i harcerzom, którzy walczyli z hitlerowskim i komunistycznym okupantem.

- Znajdujemy się tutaj dzięki trosce mieszkańców, którzy mieszkają w tej okolicy – powiedziała wiceprezydent Magdalena Majka. – Bardzo dziękuję tym wszystkim, dzięki którym to miejsce pamięci jest prawdziwe, a pamięć trwa w nas wszystkich. Bez zaangażowania mieszkańców nie byłoby tej uroczystości ani tak pięknego pomnika. 

W wydarzeniu historycznym wzięła także udział Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Körmendy. 

– 80 lat temu narodowi polskiemu groziło unicestwienie. W tej tragicznej sytuacji okazało się, że przysłowie ‘’prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie” jest bardzo prawdziwe. Węgry, będące po tragicznych w skutkach wydarzeniach geopolitycznych i gospodarczych, od połowy lat 30 XIX wieku były sojusznikiem Niemiec. Przypominam, że Hitler prosił by Węgry przepuściły armie niemiecką, by ta mogła zaatakować Polskę z południa. Jednak władze mojego kraju kategorycznie odmówiły, tłumacząc, że jakikolwiek atak na Polskę z terytorium Węgier, traktują jako czyn wrogi wobec Węgier. To był niesłychanie ważny moment w historii relacji Polsko-Węgierskich. Najważniejsze osoby w państwie uznały, że ważniejsza jest przyjaźń z Polakami niż ewentualny konflikt zbrojny z Niemcami. W imieniu całego narodu węgierskiego dziękuję za to, że Polacy pamiętają o naszej wspólnej historii - powiedziała Adrienne Körmendy. 

W trakcie uroczystości, poseł Anna Paluch odczytała list od prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego. W uroczystości wzięli także udział: parlamentarzyści, przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Baliczek, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zostały zorganizowane w ramach "Spotkania Dla Dobra Wartości Europy Ojczyzn". Autorami projektu są Jerzy Ptaszyński oraz hm. Stanisław Gniady. Spotkanie pod pomnikiem na Skwerze Karola Szymanskyego poprowadził prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Leszek Zakrzewski. 

Dopełnieniem uroczystości było otwarcie wystawy Bogu – Ojczyźnie – Bliźniemu  w Domu Harcerza przy ulicy Wąsowiczów 8. 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-06 15:47:30