Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Prezydent Ludomir Handzel o ochronie powietrza

Jak chronić środowisko? Jak efektywnie wydawać środki na ekologię? To pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconego ekoinwestycjom na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju (4 września). Jednym z panelistów był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
 


 

Prezydent w swoim wystąpieniu skupił się na ochronie powietrza w Nowym Sączu. Nie ukrywał, że sytuacja w tym zakresie jest zła - Nowy Sącz jest jest w pierwszej dziesiątce europejskich miast, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. - To zasługa wielu lat polityki dolce far niente, działań pozorowanych, braku podejścia do tematu, a nawet negowania samego zanieczyszczenia – przekonywał prezydent.
 

Działania władz miejskich skupiły się najpierw na diagnozie sytuacji.  - Wspólnie  z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie rozdaliśmy wśród wolontariuszy prawie setkę mobilnych stacji pomiarowych. Wynik był porażający. W okresie grzewczym od grudnia do lutego, kiedy są największe mrozy, wiele dni jest takich, kiedy właściwie mieszkańcy nie powinni opuszczać swoich domostw i wietrzyć pomieszczeń – nie ukrywał prezydent.
 

Skąd się bierze niska emisja
 

Jedynie 15 procent zanieczyszczeń to spaliny. Kolejne 15 – 20 procent to skutek spalania śmieci. Odpowiedzialność za pozostałą część zanieczyszczeń spada na paleniska na paliwo stałe i stąd nasilenie niskiej emisji w okresie grzewczym. Smog płynie nie tylko z miasta, ale z całej Kotliny Sądeckiej.
 

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat nie było żadnych norm, które regulowałyby jakość pieców i stąd około 180 tys. takich pieców pojawia się na polskim rynku i wiele z nich pewnie pracuje w Nowym Sączu – ocenił prezydent Ludomir Handzel. Paradoksalnie, w mieście jest około 2 tys. nieczynnych instalacji gazowych. Przyczyna? - Jak zwykle na samym końcu jest decyzja ekonomiczna – wyjaśniał prezydent. - To jednak pieniądze decydują o tym, czy ludzie mają w domu palenisko na paliwo stałe, czy na gaz.
 


 

Samorząd Nowego Sącza podjął współpracę ze spółkami gazowniczymi z nadzieją, że użytkownicy wrócą  do gazu jako głównej formy ogrzewania. - Promujemy również program "Czyste Powietrze". W tym roku udzieliliśmy już 500 porad, jak wymienić kocioł na paliwo stałe na kocioł gazowy, i to jest kierunek, na którym się skupiamy - poinformował prezydent. Dochodzi do tego zwalczanie palenia śmieciami i użytkowania samochodów, nie spełniających norm emisji.

Dwa aspekty walki o czyste powietrze
 

Prezydent ocenił, że walka z zatruwającą powietrze niską emisją ma dwa aspekty: jeden to niska świadomość, że zanieczyszczając powietrze narażamy na szwank siebie i własne dzieci, drugi to bieda. - Musimy tutaj wykonać potężną pracę: wymiana pieców w Nowym Sączu to jest około 54 mln złotych, a w całej okolicy 180 mln złotych. Przekracza to możliwości naszych samorządów, ale podpisaliśmy Akt Czystego Powietrza i staramy się współpracować w regionie w temacie walki o czyste powietrze, bo to jest dla nas najważniejsze zagadnienie – podsumował prezydent Ludomir Handzel.
 

W panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji finansujących i organizujących programy walki o czyste środowisko oraz samorządów, które na co dzień borykają się problemem zanieczyszczeń. Dyskusję prowadziła Marta Szigeti Bonifert, członek zarządu Węgierskiego Forum Liderów Biznesu.
 

XXIX Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem: Europa jutra. Silna, czyli jaka? W kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych i wydarzeniach towarzyszących udział bierze około 4 tys. uczestników z Polski i zagranicy. W roli panelistów występują politycy, biznesmeni, eksperci, samorządowcy i wybitni przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego. Forum zakończy się 6 września.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]



 

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-04 17:21:26