Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Już 24 lata partnerstwa Nowego Sącza i Starej Lubowli

Stara Lubowla prezentuje się mieszkańcom naszego miasta. W Miasteczku Galicyjskim można zwiedzać międzynarodową wystawę pod intrygującą nazwą "Rozebrane…"  Ekspozycja realizowana jest przy wsparciu prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.
 


 

Wystawa to interesująca kolekcja oleodruków z Muzeum Lubowelskiego w Starej Lubowli. Wśród nich są między innymi obrazy pielgrzymkowe, odnoszące się do polskich miejsc kultu, takich jak Kalwaria Zebrzydowska czy Gidle. Nosi ona intrygujący tytuł "Rozebrane…" (w języku słowackim: "Do naha"). Podtytuł wyjaśnia, że chodzi o "odkryte piękno oleodruków", które wyjęto ze starych ram  i zaprezentowano w ujednoliconej, jasnej oprawie.
 


 

Na ekspozycji wyodrębniono kilka tematów: przedstawienia chrystologiczne i maryjne, święte i święci, sceny biblijne ze Starego i Nowego Testamentu oraz inne przedstawienia narracyjne o tematyce sakralnej. Oleodruki – pamiątki z różnych miejsc pielgrzymkowych – mają napisy w kilku językach, między innymi po niemiecku, włosku, cyrylicą i po polsku. Do ciekawszych wyobrażeń z polskimi tekstami należą: "Procesja w Kalwarii Zebrzydowskiej",  "Siedem Sakramentów", "Bóg widzi wszystko" i "Duchowne błogosławieństwo domu". Nad obrazami "unoszą się" puste ramy, tworzące dodatkowy walor ekspozycyjny.
 

Wystawa realizowana jest w ramach cyklicznych prezentacji w nowosądeckim Muzeum Okręgowym zbiorów z muzeów miast partnerskich: Nowego Sącza i Starej Lubowli.  Jest jednym z działań, wpisujących się w kontakty partnerskie między  miastami pogranicza polsko-słowackiego.
 

Wystawę można oglądać w Galerii Ratusza w Miasteczku Galicyjskim – oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu od 17 lipca do 12 września 2019 r.  Serdecznie zapraszamy! /Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu/
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Źródło: Muzeum Okręgowe
Dodano: 2019-07-26 08:42:34