Niedziela, 20 czerwca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Bogna, Bożena, Florentyna


Kategoria: Wydarzenia

W niedzielę rozpoczyna się Święto Dzieci Gór

Po raz 27. Małopolskie Centrum Kultury Sokół zaprosiło pół tysiąca dzieci z całego świata, aby wzięły udział w jedynym w swoim rodzaju święcie – Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych – Święto Dzieci Gór. Wydarzenie pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla rozpocznie się 21. i potrwa do 28 lipca.
 


 

Wśród uczestników wydarzenia nie zabraknie polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, które reprezentują różne grupy etniczne regionów górskich wszystkich kontynentów. Impreza rozpocznie się w najbliższą niedzielę mszą św. w bazylice św. Małgorzaty (poniżej - program festiwalu). O godz. 19:30 zespoły przejdą w orszaku na rynek, gdzie o godz. 20:00 rozpocznie się koncert inauguracyjny.
 

Festiwal ma unikalną formułę - zespoły zagraniczne tworzą wraz z zespołami polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały.
 

[PROGRAM ŚWIĘTA DZIECI GÓR]
 

Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zaproszono zespoły z: Albanii, Białorusi, Kałmucji (Rosja), Katalonii (Hiszpania), Słowenii, Lan Yu (Tajwan) i Węgier. Będą im towarzyszyć polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor babiogórski, lachowski (Lachy Sądeckie i Lachy Szczyrzyckie), łącki, podhalański oraz żywiecki.
 

Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest "gwiazdą" koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich małych ojczyzn. Młodzi artyści prezentują folklor swojego regionu podczas koncertów głównych odbywających się w Nowym Sączu oraz na estradach w wybranych miejscowościach województwa.
 

Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.swietodziecigor.pl.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-07-17 09:16:38