Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Cenne pamiątki przeszłości. Wystawa w Domu Historii

Dawni sądeczanie na dawnych zdjęciach. W Domu Historii odbył się wernisaż wystawy pt. Dawni sądeczanie, dawne fotografie (11 lipca). – To wzruszająca obecność życia zatrzymanego w trwaniu – pisze o rodzinnych fotografiach francuski filozof André Bazin.
 


 

Goście wernisażu wysłuchali krótkich prelekcji dr Marii Molendy i dr. Łukasza Połomskiego na temat życia codziennego w Nowym Sączu i zakładów fotograficznych, działających w naszym mieście na przełomie XIX i XX wieku.
 

Sztuka fotograficzna dotarła do Nowego Sącza w roku 1850, 11 lat po wynalezieniu przez Francuza Louisa Jacquesa Daguere’a procesu utrwalania obrazów zwanego dagerotypią. – Od początku XX wieku fotografowanie staje się bardziej powszechnym zajęciem. Coraz częściej także amatorzy także amatorzy wykonywali zdjęcia, niezależnie od profesjonalnych zakładów. Fotografie trafiały do rodzinnych albumów, stając się cennymi pamiątkami utrwalającymi historię rodzin i przyjaciół – pisze dr Maria Molenda.
 

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia i inne pamiątki ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz kolekcji prywatnych. Wystawa w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21 czynna będzie do 20 września od środy do soboty w godzinach od 11:00 do 16:00.
 

Zdjęcia z wystawy udostępnione dzięki uprzejmości dr Marii Molendy. Dziękujemy.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Źródło: Mat. organizatorów
Dodano: 2019-07-12 13:46:20