Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

"Zielony Balonik" w Poniedziałek ze Sztuką

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Poniedziałek ze Sztuką. Tym razem na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpi Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas, który przeniesie widzów w magiczne czasy Kabaretu „Zielony Balonik”. Spektakl odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18:00 w MOK przy Al. Wolności 23.
 


 

 

„W Krakowie jest coś takiego, że chcesz tu być,

W Krakowie jest niezwykłego coś

i magicznego…  i radosnego…  i szalonego też.”

W roku 1905 August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół-artystów założył w kawiarni przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika, pierwszy w Polsce Kabaret  - Zielony Balonik, poddający krytyce dziwactwa mieszczańskiego Krakowa. Kawiarnia bardzo szybko stała się miejscem spotkań artystów, literatów, dziennikarzy i całej krakowskiej cyganerii. 
 

Otwarcie Zielonego Balonika nastąpiło w dniu 7 października 1905 roku. Jako kabaret artystów był on instytucją o charakterze elitarnym. 
 

Od pierwszego spotkania w cukierni Michalika przy ulicy Floriańskiej dbano pieczołowicie, aby Zielony Balonik nie był dostępny dla wszystkich. Taką elitarność zapewniały zaproszenia, a jeśli gość nie wykazywał zachwytu w trakcie kabaretowego spotkania – nie zapraszano go już więcej.
 

Wskutek tych zabiegów bywalcy Zielonego Balonika stanowili elitarną, niewielką, zamkniętą grupę o nie zmieniającym się składzie.
 

Aktorzy Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas pragną, by widzowie poznali klimat tamtych magicznych czasów. Zaprezentują teksty, które wykonywali artyści w Jamie Michalika, bez zbędnego uwspółcześniania.
 

- Zabawimy się w elitę artystyczną miasta i udowodnimy, że teksty się nie zestarzały i brzmią aktualnie – zapewniają artyści. 
 


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-06-18 14:29:26