Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

O Biznesowych efektach "końca komunizmu" w WSB-NLU


Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel uczestniczył w panelu dyskusyjnym na temat lokalnego patriotyzmu gospodarczego, w ramach konferencji pt. Biznesowe efekty „końca komunizmu” w Polsce: w XXX rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Społeczna. Konferencja odbyła się 7 czerwca w auli WSB-NLU w Nowym Sączu.
Konferencję otworzył rektor WSB-NLU - dr Dariusz Woźniak oraz radny rady Miasta Nowego Sącza Maciej Prostko. Prezydent Ludomir Handzel podkreślił, że lokalny patriotyzm lokalny warto budować tam, gdzie ma to sens. 

- Bardzo dziękuję za zaproszenie na konferencję. Myślę, że słowo patriotyzm rzeczywiście jak większość z nas wie ma pewne cechy, to znaczy tą część narodową, związaną z naszym krajem, z naszą ojczyzną oraz część gospodarczą. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to jesteśmy w czołówce Europy i świata. Lubimy świętować, lubimy przeżywać różnego rodzaju imprezy patriotyczne. O Polakach mówi się, że za Polskę potrafimy umierać, a z pracą dla kraju regionu to już gorzej. Takie jest moje spostrzeżenie – mówił prezydent. - Współpraca międzynarodowa, wymiana gospodarcza – jak najbardziej tak. Musimy się jednak skupić na takich elementach, w których Polacy , czy nasz region, czy nasze miasto, jest najlepsze. Bardzo podobał mi się pogląd prof. Michała Jasieńskiego, który ma otwartą głowę i ciekawe pomysły. Myślę, że patriotyzm gospodarczy musimy rozwijać tam, gdzie to jest możliwe. Mówią o tym głównie przedsiębiorcy. Badania, twarde liczby mówią, że 80 procent Polaków kupuje kierując się ceną. Nie przypadkiem sklepy sieciowe są pełne. Na drugim miejscu jest jakość, a dopiero trzecim elementem jest kraj pochodzenia produktu, co się przekłada również na podatki - mówił prezydent, podkreślając również, że to rynek wyznacza trendy w gospodarce, a nie państwo bądź samorząd. 

Swoje wystąpienie miał również założyciel i pierwszy rektor WSB-NLU Krzysztof Pawłowski. Nawiązał w nim do wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Polska branża spożywcza w XXI wieku”, który moderowała poseł na Sejm RP Elżbieta Zielińska (Kukiz′15), „Przewagi konkurencyjne polskich przedsiębiorstw”, który moderował rektor WSB-NLU dr Dariusz Woźniak oraz „Lokalny patriotyzm gospodarczy”, prowadzony przez Macieja Prostko, w którym głos zabrał prezydent.

Wśród panelistów znaleźli się przedsiębiorcy, samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele rządu. W konferencji uczestniczył również dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Krzysztof Hebda.

Po konferencji odbyła się gala finałowa konkursu „Włącz myślenie - postaw na przedsiębiorczość”. Była również możliwość spotkania z parlamentarzystami z okresu transformacji ustrojowej.

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

                                 

 

Autor: Biuro Prasowe UM/AM
Dodano: 2019-06-07 14:07:54