Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Sądecki Rajcuś: rozstrzygnięcie konkursu


Wiedzy historycznej i obywatelskiej trzeba uczyć od najmłodszych lat. Z tego założenia wychodzi Stowarzyszenie Szersze Horyzonty, organizując konkurs pod nazwą Sądecki Rajcuś pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Tegoroczna, czwarta edycja przedsięwzięcia miała dziś (6 czerwca) swój finał.

 - Bardzo serdecznie witam dzieci i wszystkich małych rajców, a w przyszłości, mam nadzieję, dorosłych radnych, którzy będą dbali, żeby przepięknie rozwijał się i Nowy Sącz i inne miejscowości, bo jesteście przecież nie tylko z naszego miasta – powitała laureatów w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka.

Usprawiedliwiając nieobecność prezydenta Ludomira Handzla wyjaśniła, że do obowiązków władz samorządowych należy także podtrzymywanie więzów z miastami partnerskimi i właśnie do takiego miasta, Preszowa na Słowacji, wyjechał włodarz Nowego Sącza. – Takie wizyty, takie spotkania są bardzo ważne. Niektóre pomysły, które chcemy zrealizować, czasami wymagają, żeby je robić w większej grupie, na przykład pomysły związane z turystyką, tworzeniem tras rowerowych czy projektów kulturalnych – wyjaśniała pani wiceprezydent.

                                         
Sądecki Rajcuś poszukuje-obserwuje-prezentuje to konkurs adresowany do najmłodszych obywateli z klas
I - III. Uczestnicy najpierw zwiedzają miasto, a potem przystępują do konkursu: plastycznego (w klasach I
i II) oraz wiedzowego w klasie III. – Konkurs pokazuje, co udało im się zobaczyć w Nowym Sączu, co ich zachwyciło, a co można byłoby zmienić i naprawić – wyjaśniała Aleksandra Rzońca, prezes Stowarzyszenia Szersze Horyzonty, organizatorka przedsięwzięcia.

W konkursie wiedzowym dzieci wykazują się zdobytymi wiadomościami. O tym, że przyswoiły sobie wiedzę solidnie, świadczą wyniki testu: dwoje laureatów pierwszego miejsca, Amelia Cilcić z SP nr 2 w Nowym Sączu i Artur Poręba ze szkoły podstawowej w Cieniawie napisało trudny test bezbłędnie. W konkursie plastycznym najlepsi okazali się uczniowie ze szkoły podstawowej w Cieniawie.

Stare rzemiosło

Co roku konkurs odbywa się pod innym hasłem. Tegoroczna, czwarta edycja nawiązywała do starego rzemiosła. W trakcie zajęć przygotowawczych dzieci odwiedziły Cech Rzemiosł Różnych, zakład fotograficzny Janusza Brzózki, a także najstarszy w mieście zakład zegarmistrzowski państwa Dobrzańskich (obecna współwłaścicielka zakładu, Danuta Dobrzańska, była gościem gali). W bazylice św. Małgorzaty uczestnicy poszukiwali obrazu patrona rzemieślników, św. Józefa, autorstwa Bolesława Barbackiego.

- To była dla dzieci przepiękna przygoda – zapewniała Dorota Wołoszczuk, koordynująca projekt w Nowym Sączu. – Jest to taka aktywna edukacja. Dzieci odbierają miasto całym sercem, nie wkuwają wiedzy mozolnie czytając. Staramy się dzieci maksymalnie zaangażować w drodze zagadek czy rebusów, ale odpowiednio do ich wieku i do tematu.

W tym roku do konkursu przystąpiło dwanaście szkół i ponad dwustu uczestników, także spoza Nowego Sącza. – Ten projekt jest pomyślany bardzo obywatelsko, stąd Rajcuś, czyli mały rajca. Ten projekt ma przygotować przyszłych obywateli do umiejętności wyboru – mówiła Aleksandra Rzońca.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie nagród, którego dokonali wiceprezydent Magdalena Majka i dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury UM Marcin Poręba.

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM/WT
Dodano: 2019-06-06 13:59:23