Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Promocja książki "Marzenia nie liczą lat"

Do rąk czytelników trafi książka pod tytułem "Marzenia nie liczą lat. Historia prawdziwa sądeckiej malarki Grażyny Kulig", której autorką jest Jadwiga Marzec. 14 września 2018 roku w Sądeckiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja książki, którą poprowadzi Wojciech Molendowicz, a o oprawę muzyczną zadba Tomasz Wolak.
 

 "W 2016 roku w Nowym Sączu, zwanym przez miłośników sztuki polską Sienną, mocno zdenerwowana studentka zdała ostatni egzamin i otrzymała tytuł licencjata PWSZ. Nie byłoby to niczym szczególnym, gdyby nie fakt, że absolwentka liczyła sobie prawie osiemdziesiąt wiosen (…). ” – pisze Leszek Mazan, który w słowie polecającym czytelnikom lekturę książki, nazywa jej główną bohaterkę "Ostatnią Czarodziejką Nowego Sącza", a opowieść Jadwigi Marzec "kolorową i wzruszającą jak obrazy naddunajeckiej Czarodziejki, przypominającą starą jak świat prawdę, że nigdy – nigdy! nie wolno rezygnować z najbardziej, wydawałoby się, nierealnych marzeń."
 

Bohaterką książki "Marzenia nie liczą lat" jest Grażyna Kulig, która nowosądeczanką jest od 1958 roku. Malowała od najmłodszych lat, bo malowanie było jej sposobem na przetrwanie najtrudniejszych chwil w życiu. Jej marzeniem było poświęcenie się tej pasji bez ograniczeń, jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiała dobro rodziny.
 


 

"Mam nieograniczoną ilość czasu wolnego i nic już nie muszę. Dorosłe dzieci, wnuki. Doczekałam się prawnuków. Jestem seniorką rodu. Nikt ode mnie już niczego nie oczekuje, a ja nie mam wyrzutów sumienia, że zamiast poświęcić czas dzieciom, spędzam go nad książkami… Zawsze marzyłam o studiach artystycznych" – zwierzyła się podczas pewnego spotkania, w jednej z kawiarni w Nowym Sączu Jadwidze Marzec, którą tak poruszyła historia życia malarki, że postanowiła ją opisać.
 

To opowieść o niełatwym losie wcześnie osieroconego dziecka, zbyt wcześnie owdowiałej kobiety z dwójką dzieci i trzecim w drodze, o miłości, uśmiechach losu, talencie malarskim… O spełnianiu marzeń.
 


 

Jadwiga Marzec po raz kolejny dzieli się swoim talentem pisarskim. W ubiegłym roku wydała książkę pod tytułem "Niezwykły tydzień Frani". Jej główna bohaterka to dziewczynka - tytułowa Frania, mieszkająca pod Krakowem, która każdego roku przyjeżdża z rodzicami na wakacje do dziadków koło Nowego Sącza. Książka, z wieloma sądeckimi wątkami i solidną porcją wiedzy o lokalnej kulturze, zdobyła serce nie tylko dzieci, ale także dorosłych czytelników. Była nominowana do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie.
 

Autorka pisze też wiersze, fraszki oraz bajki i opowiadania dla dzieci, a w wolnych chwilach maluje. Jest członkiem Sądeckiego Klubu Literackiego i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie dziennikarskim ogłoszonym przez Międzynarodowy Magazyn "Obyczaje". Jej utwory były drukowane w "Almanachu współczesnej fraszki polskiej" i "Almanachu współczesnej bajki polskiej".
 

Premiera książki "Marzenia nie liczą lat. Historia prawdziwa sądeckiej malarki Grażyny Kulig" odbędzie się 14 września (piątek) o godzinie 17:00 w czytelni Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 10.

 

Autor: Biuro Prasowe UM /MZ/
Dodano: 2018-09-12 12:36:39