Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Małopolski Park Rekreacji Przestrzennej będzie nosił imię Daniela Weimera


Podczas sesji Rady Miasta Nowego Sącza, która odbyła się 11 września, radni zdecydowali o nadaniu otwartemu niedawno Małopolskiemu Parkowi Rekreacji Przestrzennej przy ul. Nadbrzeżnej, imię Daniela Weimera, zmarłego przez rokiem dziennikarza i wielkiego miłośnika sądeckiego sportu. 


Projekt uchwały przedstawił wnioskodawca, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Tomasz Cisoń.

- Daniel Weimer był to dziennikarz, polonista, miłośnik sportu, literatury i muzyki. Sądeczanin, który w sposób szczególny kochał sport zwłaszcza piłkę nożną i jak nikt inny potrafił o nim pisać. Pochodził on ze znanej sądeckiej lekarskiej rodziny, z którą był mocno związany.  Uczęszczał najpierw do Szkoły Podstawowej nr 13 im. Bolesława Chrobrego, potem do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Obrońców Pokoju. Był również absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Podyplomowych Studiów Dziennikarskich. "Danek” jak nazywali go przyjaciele i znajomi związany był przede wszystkim z „Głosem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego”, „Głosem Sądeckim”, „Gazetą Krakowską”, „Dziennikiem Polskim”, „Tempem”, Regionalną Telewizją Kablową w Nowym Sączu oraz „Rocznikiem Sądeckim”, gdzie pisał biogramy czy też wspomnienia.

Warto dodać, iż wiele tekstów opublikował we wspomnianym „Dzienniku Polskim”, były to zarówno felietony, różnego rodzaju reportaże, wywiady. Był bardzo popularny i lubiany w środowisku dziennikarskim, miał wiernych czytelników na Sądecczyźnie i poza jej granicami. 

Co więcej, od lat 90. redaktor Weimer był organizatorem plebiscytów na najlepszych sportowców, gale te odbywały się w oparciu o „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską". Pan Daniel Weimer był przede wszystkim zagorzałym kibicem „Sandecji”, która, jak wszyscy wiedzą, była miłością Jego życia i w której grał, jako młody chłopak. Warto zaznaczyć, iż przez przeszło 25 lat był spikerem meczy rozgrywanych przez sądecki Klub i pełnił tą funkcję społecznie. Był również dokumentalistą Miejskiego Klubu Sportowego „Sandecja”, o czym świadczą Jego książki „Leksykon piłkarzy sądeckich” czy „Złota księga Sandecji 1910 - 2010”. 

Redaktor Jerzy Leśniak tak o nim mówił … „Nikt lepiej nie zna historii Sandecji niż Daniel Weimer, który wyrwany nagle ze snu w środku nocy potrafi bezbłędnie wyrecytować skład drużyny z przełomu lat 50. i 60., a zarazem podać minuty meczu, w których paradami bramkarskimi pospisywał się Wiesław I Niezłomny (Wiesław Spiegel) lub kiedy padały gole strzelane przez <<Żabę>> (Zygmunta Żabeckiego) czy <<Pelego>> (Czesława Pierzchałę). Zaprzyjaźniony za pan brat z legendami Sandecji, które zwierzały mu się z sekretów piłkarskich karier, dzieliły anegdotami, sportowymi namiętnościami i przygodami…”.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż Daniel Weimer w latach 90. był blisko związany z zespołem piłkarek ręcznych tj. Międzyszkolnym Klubem Sportowym „Beskid” Nowy Sącz. Redaktor Daniel Weimer poza fascynacjami sportowymi pasjonował się filmem, był częstym gościem kin sądeckich i w jeden wieczór potrafił obejrzeć nawet parę filmów. Co warte podkreślenia, prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy, przeprowadził mnóstwo wywiadów z filmowcami związanymi z Sądecczyzną, pisał recenzje filmowe i teatralne czy też relacje z koncertów. Dodać należy, iż kochał też literaturę i muzykę. Działalność redaktora Weimera była po prostu wszechstronna. 

Ponadto, Daniel Weimer był związany z proboszczami parafii kolejowej - jezuickiej, wyraz tego związania można przeczytać w Jego tekstach publikowanych na temat tej wspólnoty religijnej jak i przeprowadzonych wywiadach. Daniel Weimer cieszył się olbrzymim autorytetem na Sądecczyźnie i poza nią. 

Pani Anna Totoń znawczyni historii i kronikarz Nowego Sącza tak o nim mówiła: 
„Posiadał rzadką umiejętność słuchania i wychwytywania najistotniejszych wątków. Gdy rozmówca się rozgadywał, a mnie, nie ukrywam, to się zdarza, potrafił z wdziękiem i delikatnością zwrócić uwagę. Daniel już bardzo mocno zapisał się na kartach historii Miasta”. 

Zdaniem wnioskodawców nadanie Małopolskiemu Parkowi Rekreacji Przestrzennej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu imienia Daniela Weimera będzie wyrazem uznania 
i upamiętnieniem skromnego Redaktora, jakim był bez wątpienia Daniel Weimer.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Daniela Weimera Małopolskiemu Parkowi Rekreacji Przestrzennej. 


***

Daniel Weimer – ur. 9 kwietnia 1958 r. w Nowym Sączu. Ukończył I LO im. Jana Długosza (1976r.). Pracę magisterską na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał o Witoldzie Gombrowiczu i obronił w 1980 r. W tym samym roku rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Głosie ZNTK”, w którym pracował do 1991 r. Kolejne jego redakcje to: „Głos Sądecki”(1991-1992) i do 2015 r. - „Dziennik Polski”.

Autor sportowych sandecjanów: „KS Dunajec. 60 lat minęło (2005), „A – jak Augustynek, Ż –jak Żabecki. Leksykon Piłkarzy Sadeckich” (2005), „Złota Księga Sandecji 1910-2010” (2010).

Daniel Weimer zmarł 1 września 2017 r., w wieku 59 lat. 

Autor: Biuro Prasowe UM/AM, fot. UM NS
Dodano: 2018-09-12 08:32:42