Piątek, 14 maja 2021 r.    Imieniny obchodzą: Maciej, Jeremi, Justyna


Kategoria: Wydarzenia

Pomnik Marszałka: skarbona w ratuszu, zbiórka w parafiach, koncert w MOK

Pomnik Marszałka nabiera kształtów. Monument Józefa Piłsudskiego, który stanie przy Alejach Wolności, jest w fazie odlewania. Jak ocenia społeczny komitet budowy pomnika, zebrano już połowę potrzebnych środków. W najbliższych tygodniach organizowane będą kolejne zbiórki, koncerty i inne przedsięwzięcia. Pierwsza z akcji - już w niedzielę (29 kwietnia).
 


 

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta do radnych trafiły podziękowania za wkład miasta w budowę monumentu. Miasto przekazało pod budowę pomnika teren przy Al. Wolności. W nowosądeckim ratuszu stoi już skarbona, do której można wrzucać datki na budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
 

To niejedyne miejsce, gdzie można się wykazać ofiarnością. W najbliższą niedzielę na terenie sądeckich parafii, w Starym Sączu, Piwnicznej i w niektórych innych gminach odbywać się będzie zbiórka na budowę pomnika.
 

- Jako sądeczanie czujemy się kontynuatorami dzieła Marszałka i chcemy w stulecie odzyskania niepodległości oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu, który jest tej niepodległości ojcem-założycielem – wyjaśnia Patryk Wicher ze społecznego komitetu budowy pomnika. Nowy Sącz nadał Marszałkowi tytuł honorowego obywatela miasta już w 1916 roku, jako pierwsze polskie miasto. - Teraz chcemy to dopełnić pomnikiem, który ma uczcić nie tylko samego Marszałka, ale i Legiony i wszystkich tych, którzy przyczynili się do niepodległości naszej ojczyzny – dodaje Patryk Wicher.
 


 

5 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert, z którego dochód także przeznaczony będzie na pomnik Marszałka. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją Stanisława Strączka i Leszka Mieczkowskiego. Jako soliści wystąpią Natalia Zabrzeska, Wacław Wacławiak i Tomasz Jarosz. Bilety można już zamawiać w sekretariacie MOK.
 

W maju ruszają zbiórki w galeriach handlowych. - W niedziele handlowe nasi wolontariusze będą w galeriach handlowych Gołąbkowice, Sandecja i Trzy Korony. Można i tam wrzucić dar na budowę pomnika – zapowiada Patryk Wicher.
 

Budowa pomnika Józefa Piłsudskiego jest tylko jednym z cyklu wydarzeń, które mają uświetnić rocznicę odzyskania niepodległości. Szczególne znaczenie będzie miało przeniesienie prochów innego legionisty i przyjaciela Marszałka, gen. Bronisława Pierackiego na Stary Cmentarz, naprzeciwko pomnika. Dwaj legioniści znajdą się blisko siebie, tworząc symboliczną przestrzeń.
 

Sześciometrowy pomnik Józefa Piłsudskiego przedstawia Marszałka na ulubionej klaczy Kasztance. Swój wjazd do Nowego Sącza w 1915 roku na tym tym właśnie koniu Marszałek barwnie opisał we wspomnieniach. Monument kosztować będzie około 600 tys. złotych, z czego zdołano zebrać już połowę. Komitet budowy ma nadzieję, że przecięcie biało-czerwonej szarfy na pomniku odbędzie się w październiku bieżącego roku.
 

Honorowym przewodniczącym komitetu budowy pomnika jest prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Na zdjęciu u góry: prezydent Nowak i radni miasta Nowego Sącza przy skarbonie na datki. Zdjęcie poniżej: Tadeusz Nowak ze Wspólnoty Nowosądeckiej, prowadzącej zbiórkę na pomnik, składa podziękowanie przewodniczącemu Rady Januszowi Kwiatkowskiemu.
 

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2018-04-26 19:59:49