Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

"Wspomnienia 1918" - wystawa fotografii

W nowosądeckim Centrum Informacji Turystycznej oglądać można wyjątkowe fotografie Michała Piotrowskiego. Wystawa została zatytułowana "Wspomnienia 1918" i jest poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Wystawa prezentuje 35 prac wykonanych w technice chromianowo-proszkowej, przedstawiających rekonstrukcje walk i życia żołnierzy w I Wojnie Światowej.
 

Ich autor - Michał Piotrowski - połączył w wystawie dwie swoje pasję - do fotografii i i rekonstrukcji historycznych.
 

Kilka słów o autorze

Urodził się w Jaworznie na Śląsku w 1970 roku. Z fotografią jest związany od dziecka, konkretnie od momentu, kiedy otrzymał z okazji pierwszej komunii świętej aparat fotograficzny. Od tego czasu – jak sam mówi – zaczęła się jego pasja fotografią. Ukończył studia z zakresu fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest członkiem Fotoklubu RP, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w 1986roku. Od tej pory prezentował się indywidualnie ponad 60 razy w kraju i za granicą. Do największych jego sukcesów można zaliczyć złoty medal na "68 międzynarodowym salonie fotografii w Japonii". Jego działalność artystyczna została doceniona przez Ministra Kultury odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz przez Stowarzyszenie Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeniem "Za zasługi dla fotografii polskiej".
 

Podczas wernisażu wystawy obecni byli przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej z Gorlic w strojach z epoki. Własnoręcznie można było "wywołać" zdjęcie w technice chromianowo-proszkowej oraz zobaczyć jak działała stara lampa błyskowa - fotobłysk pochodzący ze spalania magnezji.
 

Wystawę można oglądać w Centrum Informacji Turystycznej, przy ulicy Szwedzkiej 2 do 2 marca.
 

 

Autor: Referat Komunikacji Społecznej UM /MZ/, foto: Krzysztof Czernecki
Dodano: 2018-02-12 13:06:17