Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


 Zespół Regionalny „Sądeczoki”

Rynek 14
33-300 Nowy Sącz
Tel./fax. 018 442 07 32
e-mail: sadeczki@planty.pl
www: http://sadeczoki.pl/

Prezes: Barbara Sławecka

 

     Zespół od 30 lat przypisany jest do Sądecczyzny i jej stolicy. W jego szeregach wychowali się wspaniali ludzie. „Sądeczoki” są dumą każdego nowosądeczanina. Chronią od zapomnienia tradycje naszych ojców i rozsławiają tę ziemię. Dopracowały się pięknej tradycji i doczekały szerokiego grona sympatyków. Są naszym „Mazowszem” i „Śląskiem”. Kto przeżył w Sączu przygodę z „Sądeczokami”, włączył się w barwne życie Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Pałacu Młodzieży), ten wyrósł na porządnego człowieka.

      Wielokrotnie na trasie koncertowej zespołu znajdowała się Warszawa, Kielce, Zabrze, Poznań, Szczecin, Łódź, Łowicz i Przemyśl, a z miast Małopolski – Kraków, Tarnów, Gorlice, Zakopane, Piwniczna, Stary Sącz i Krynica. Nie stroniono też od odwiedzenia małych miejscowości i wsi, takich jak np. Bartkowa, Bobowa, Cieniawa, Łososina Dolna, Stróże, Sidzina, Rożnów, Żegiestów.

     W latach 1980–2009 „Sądeczoki” ponad 400 razy (na 1200 występów) zaprezentowały się publiczności w rodzinnym mieście, najczęściej w „Sokole”, Domu Kultury Kolejarza, Ratuszu, skansenie, na płycie Rynku, w Parku Strzeleckim. Uświetniały uroczystości państwowe i regionalne, rocznice i imprezy okolicznościowe. Zespół brał też udział w programach telewizyjnych, filmach, nagraniach radiowych, a także doczekał się własnych kaset magnetofonowych i płyt CD.

     Od 1993 r. kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Barbara Sławecka. Czerpiąc z dorobku poprzedników, wypracowała własną, niepowtarzalną linię artystyczną, repertuarową i inscenizacyjną.

     30-letni dorobek Zespołu – to setki tancerzy i śpiewaków, którzy umiejętnie połączyli pasje taneczne z zabawą, talent z ciężką, codzienną pracą i stworzyli grupę folklorystyczną, odnoszącą liczne sukcesy na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.

     W zespole rozwija swoje zainteresowania ponad dwieście dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 23 lat z Nowego Sącza i okolic.

 

     „Sądeczoki" mają na swoim koncie liczne koncerty poza granicami kraju: we Francji, Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Turcji, Jugosławii, Niemczech, Ukrainie, Rosji, Słowacji, Czechach oraz na Węgrzech. Występowały też dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.

Oprac. Leś