Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”

 

„Artyści na najwyższym szczeblu nadają barwę i wyraz epoce, w której żyją”- Karol Szymanowski

 

 

 

 

ul. Por. Stanisława Pajora 15
33-300 Nowy Sącz
Tel/fax. (18) 442 91 78
                 502 294 100
e-mail: dolinadunajca@op.pl
www.dolina-dunajca.pl


Prezes: Kazimiera Legutko

 

     Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” propaguje folklor sądecki.  Znane jest z sukcesów odnoszonych na estradach krajowych i zagranicznych. W swojej historii dało około 900 koncertów, rejestrowanych m.in. przez Polskie Radio i Telewizję.
 

     Historia zespołu sięga początków Sądeckich Zakładów Elektro-Węglowych (obecnie SGL Carbon Polska S.A.). Oficjalnie zespół powstał w październiku 1969 r. wraz z przyjęciem patronatu nad Zespołem przez Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe. Założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu został Władysław Ścianek. W 1973 r. zespół, stał się rewelacją Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, kwalifikując się na Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wywalczył „Srebrną Ciupagę”. W 1975 r. „Dolina Dunajca” zdobyła najcenniejszy laur  „Złotą Ciupagę”, czyli Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W 2001 r. zespół ponownie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, na którym zdobył „Brązową Ciupagę”.

     Do najważniejszych sukcesów zespołu zaliczyć należy również: zdobycie I miejsca i nagrody Polskiego Radia i Telewizji na VII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 1974 r., a następnie powtórzenie tego osiągnięcia w 1975 i 1978 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. W 1993 r. nastąpiła reorganizacja, wynikiem której powołano Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”. Głównym sponsorem zespołu jest firma SGL CARBON POLSKA S.A.

 

Do podstawowych zadań statutowych towarzystwa należy:

  • Zbieranie, opracowanie artystyczne i upowszechnianie tradycyjnego tańca ludowego, obrzędów i  zwyczajów ludowych;
  • Prowadzenie działalności kulturalno-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych;
  • Utrzymanie stałych kontaktów z autentycznymi przedstawicielami kultury, rejestrowanie tańców, obrzędów i zwyczajów ludowych;
  • Uczestnictwo w imprezach kulturalnych w regionie, oraz w krajowych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych.

 

Opracowała: Beata Jabłońska