Sobota, 24 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Borys


Kategoria: Media o nas

naszemiasto.pl: "Czuję presję wszystkich mieszkańców, którzy głosowali za zmianą"

Ludomir Handzel dokończył budowę nowego mostu heleńskiego i chciałby w tej kadencji postawić most południowy na Dunajcu. Ma także propozycję ich nazwy.

 

W weekend oficjalne otwarcie nowego mostu heleńskiego. Czuje pan ulgę, że udało się doprowadzić do finału tę inwestycję?

Cieszę się, że udało się dotrzymać słowa z grudnia 2018 roku, kiedy zaudytowaliśmy stan prac na moście. Wtedy z przerażeniem stwierdziliśmy, że w tym tempie to prace będą trwały przynajmniej jeszcze przez rok, więc wymusiliśmy zmiany organizacji pracy na głównym wykonawcy. Współpracował z nami przez ten czas nadzór Miejskiego Zarządu Dróg nad inwestycją. Nie było tygodnia, żebym nie pojawiał się na placu budowy. Mieszkańcy wreszcie odetchną z ulgą.

 

Prezydent Ludomir Handzel

 

A może czuje się prezydent współojcem tego sukcesu?

Tak naprawdę to tylko w tej formie wykonawczej, dopilnowaniu, żeby ta inwestycja była zakończona jak najszybciej.

 

Jaką nazwę powinien nosić „większy następca” mostu im. Józefa Piłsudskiego?

Wielokrotnie podkreślałem, że to mieszkańcy Nowego Sącza powinni decydować o tego typu nazewnictwie, stąd pojawił się pomysł na konkurs na nazwanie różnych nowych obiektów w mieście.

Wpłynęły do nas różne propozycje. Mogę powiedzieć od siebie, jako sądeczanin też złożyłem swoją propozycję na nazwę mostów. Mam nadzieję, że w tej kadencji uda się wybudować most południowy na Dunajcu, wtedy moglibyśmy oddać hołd trzem ojcom wolności Polski: Romanowi Dmowskiemu, Józefowi Piłsudskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. To rozwiązanie miałoby łączyć społeczeństwo Sądecczyzny, nas tutaj lokalnych patriotów. To jest mój głos jako jednego z wielu tysięcy mieszkańców miasta. Wiem, że komisja wkrótce przedstawi wyniki tego konkursu i myślę, że dobrą formułą byłoby, by mieszkańcy o tym finalnie zdecydowali.

 

W Muszynie burmistrz nie chciał ulicy Romana Dmowskiego, kiedy wojewoda nakazał mu taką zmianę w ramach dekomunizacji.

Trzeba łączyć, a nie dzielić. Ja uznaję, że Piłsudski, Paderewski i Dmowski to postaci, które śmiało można zaliczyć jako ojców polskiej wolności z początku XX wieku.


Spotyka się pan po kolei z mieszkańcami poszczególnych sądeckich osiedli. O co pytają? Jakie są ich oczekiwania?

Myślę, że najbardziej są zainteresowani realizacją inwestycji najbliższych ich osiedlom: dróg, chodników, ale również pytają o przebieg sądeczanki czy budowę mostu, także o działania, które mogą usprawnić komunikację w mieście, parkingi. Duże zainteresowanie wzbudza program Otwartych Stref Aktywności. W tym roku wybudujemy pięć takich placów zabaw, które będą służyć całym rodzinom.

 

A może mieszkańcy pytają też o stadion miejski i finansowanie Sandecji?

O to akurat nie, ale moje intencje w tym temacie są znane od dawna. Jestem zwolennikiem wybudowania miejskiego stadionu, bo takiemu miastu jak Nowy Sącz taki stadion się najzwyczajniej w świecie należy, i jestem zdania, że Sandecja powinna grać w jak najwyższej lidze. Podtrzymuję też, że miasto długofalowo nie powinno być jedynym właścicielem klubu. Należy poszukiwać inwestora i to jest jedno z zadań stojących przed nowym prezesem zarządu spółki Sadecja S.A.

 

Znalezienie inwestora to zadanie prezesa czy prezydenta?

Dla prezydenta również, nie uchylam się od tego. Jestem otwarty na wszelkie propozycje z przejęciem odpowiedzialności za klub włącznie. Sandecja jako profesjonalna drużyna powinna być w rękach inwestora, a nie miasta.

 

Rozważał pan możliwość budowy stadionu w innym miejscu niż na Kilińskiego?

Tak, ale niestety wcześniej wyprzedaliśmy większość działek, które by się nadawały na tego typu inwestycję. Jest pewna działka nad Dunajcem, ale procedowanie z Wodami Polskimi odwlekłoby tę budowę o wiele lat.

 

Czuje pan presję kibiców, którzy na pana głosowali?

Generalnie czuję presję wszystkich mieszkańców, którzy głosowali za zmianą. I bardzo dobrze. Chciałbym, żeby za pięć lat powiedzieli, że odczuli tę zmianę na lepsze. Dlatego będziemy budować parkingi, remontować nawierzchnie, a także starać się o budowę stadionu.

Wiadomo że nie tylko Sandecja i jej stadion spędza sen z powiek prezydenta. Trwa audyt poszczególnych jednostek miasta. Wchodzący w skład SOIK-u Dział Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi ma ponad 2 mln 630 tys. zł zaległości.

To rzeczywiście chyba najdroższy hotel w Nowym Sączu, bo nocleg kosztuje tam 560 złotych, a ściągalność należności jest na poziomie 20 procent. To dla nas bardzo kosztowna instytucja i trzeba się zastanowić nad formułą jej funkcjonowania. Wiadomo że musi pozostać w strukturach miejskich. Jesteśmy od tego, żeby zabezpieczać różne sfery działalności i nie wszystko może i musi być dochodowe.

Planuje pan likwidację SOIK-u, a w zasadzie przeniesienie jego zadań pod MOPS?

Jest to rozważane, żeby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej objął swoim nadzorem realizowanie zadań, które ma powierzone Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem likwidacji hostelu, który prowadzimy dla sprawców przemocy. To akurat jest funkcja do likwidacji, bo sprawca przemocy powinien wylądować w celi, albo na izbie wytrzeźwień. Co innego hostel dla ofiar przemocy, który tu funkcjonuje, jego należy oczywiście rozwijać.

 

Zakończę cytatem z Ludomira Handzla: „Mam nadzieję, że na stanowisku prezydenta spędzę 10 lat” - tak pan powiedział podczas spotkania z licealistami. Co przesądzi, że w 2023 roku mieszkańcy Nowego Sącza znów pana wybiorą?

Sądeczanie w 2018 roku zagłosowali za zmianą w Nowym Sączu i ja te zmiany będę wdrażał. Jeśli mieszkańcy za cztery lata stwierdzą, że obrany kierunek jest dobry i te podjęte działania, inwestycje im się podobają, to myślę, że zagłosują ponownie za moją kandydaturą. Jeśli nie, to z pokorą przyjmę każdy werdykt. Chcę pracować dla mieszkańców Nowego Sącza. To oni są najważniejsi.

 

 

 

Autor: Janusz Bobrek
Źródło: Wiadomości Nowy Sącz, naszemiasto.pl
Dodano: 2019-06-12 08:42:27