BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Wysokości opłat za odpady komunalne - konferencja prasowa

W sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się konferencja prasowa dotycząca opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz składaniu deklaracji w sprawie wysokości opłat. W trakcie spotkania dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jan Kupczak oraz dyrektor Wydziału Podatkowego Sławomir Czarnecki poinformowali, że od 1 września 2020 r. opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 19 zł od mieszkańca miesięcznie.  Zmiana ustawy o porządku utrzymania porządku i czystości w gminach zobowiązuje właścicieli zarówno nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych do segregacji odpadów komunalnych. Dla rodzin wielodzietnych jak i również mieszkańców, którzy zdecydują się prowadzić kompostownik przygotowano ulgi.

 

 

 

- Przyjęto ulgę dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi, którzy zadeklarują prowadzenie kompostowników i nie będą od nich odbierane bioodpady. Ulga wynosi 2 złote od mieszkańca miesięcznie. Wprowadzono również ulgę dla rodzin wielodzietnych, która wynosi 2 złote od osoby – powiedział Jan Kupczak.

  


Szczegóły dotyczące składania deklaracji wyjaśnił dyrektor Wydziału Podatkowego Sławomir Czarnecki.

 

- W związku z tym, że zmianie uległy stawki, to zmienił się również wzór składanej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowy wzór obowiązuje od 1 września 2020 roku. Jest on dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce Katalog Usług, Wydział Podatkowy. Należy go pobrać, wypełnić i złożyć. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest obowiązek jego składnia. Nie wypełniają go osoby mieszkające w spółdzielniach mieszkaniowych. Nowych deklaracji nie składają także właściciele nieruchomości, którzy nie korzystają ze zwolnień z tytułu posiadania kompostownika oraz zwolnień z tytułu posiadania statusu członka dużej rodziny. – dodał Sławomir Czarnecki.

 

 

WZÓR DEKLARACJI

content/resources/aktualnosci/2020/07/Uchwała_deklaracja_wzór.pdf 

 

 [LINK]

 

Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jan Kupczak podkreślił, że znika pojęcie odpadów niesegregowanych. Za brak segregacji odpadów ustawodawca zobowiązuje samorządy do wprowadzania opłaty podwyższonej. Minimalna wysokość to dwukrotność opłaty podstawowej, miesięcznie na osobę jest to 38 zł, ale może to być i czterokrotność, czyli miesięcznie 76 zł. 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-09-18 14:51:24