BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Wydarzenia

81. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Dziś obchodzimy 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Delegacja Urzędu Miasta Nowego Sącza na czele z zastępcą prezydenta Magdaleną Majką upamiętniła tę rocznicę, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Sybiraka na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana.
 
 
Odsłonięto również tablicę w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków poświęconą Stanisławowi Falińskiemu, porucznikowi Wojska Polskiego, uczestnikowi walk o Monte Cassino, który w kwietniu 1940 roku został zesłany do Kazachstanu, Nowosądeczaninowi z wyboru.
 
 
- Serdecznie dziękujemy za tę uroczystość i przede wszystkim za ten pomysł. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję uczestniczyć jeszcze w wielu podobnych, a kolejne sale będą zyskiwały swoich patronów. Słuchając wykonania „Czerwone maki na Monte Cassino" bardzo trudno było mi powstrzymać wzruszenie. To smutne, że jesteście już tą grupą, która nie mogła poznać Falińskiego. – powiedziała zastępca prezydenta Magdalena Majka.
 
 
Stanisław Faliński urodził się 20 stycznia 1923 r. w Kamionce Strumiłłowej na Ukrainie. Gdy wybuchła II wojna światowa, był w III klasie gimnazjum. Jego ojciec, burmistrz miasta, został uwięziony i zamordowany przez NKWD. Faliński w kwietniu 1940 r. wraz z rodziną został wywieziony do Kazachstanu. W październiku 1941 r. przyłączył się do tworzonego wojska polskiego na terenie ZSRR.
 
Do Nowego Sącza przyjechał już po wojnie - w lipcu 1947 r. Zdał maturę, a potem studia, po których otrzymał nakaz pracy w Opolu. Do emerytury pracował w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Do Nowego Sącza wrócił ponownie w 1973 r., gdzie mieszkał aż do śmierci.
Zostawił po sobie liczne wspomnienia. Szczególnie lubił opowiadać o walkach w 2. Korpusie Polskim gen. Andersa na terenie Włoch, począwszy od Monte Cassino, poprzez Ankonę, „Linię Gotów” i Bolonię. Napisał książkę „Przez Sybir na Monte Cassino”, która zawiera jego wspomnienia i refleksje, a także esej „Na Monte Cassino”. Jest też współautorem trzech innych publikacji.
 
 
                        

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-09-17 13:43:08