BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

15 sierpnia wywieśmy biało-czerwone flagi - apel Prezydenta

Mija 100 lat od wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami, które zapewniło niepodległy byt Polsce odradzającej się po latach niewoli. 

Dzięki doskonałej strategii, sile oręża, wyśmienitej pracy wywiadu, szybko przeprowadzonej mobilizacji rezerw, możliwej dzięki wzorowej postawie całego narodu, znakomitej organizacji i koordynacji, szybkości decyzyjnej dowództwa i  bezprzykładnej ofiarności prostych żołnierzy, nasi przodkowie obronili się i odnieśli jedną z największych wiktorii w historii.

Niemały udział w tym zwycięstwie mieli również żołnierze z Nowego Sącza. 1 pułk strzelców podhalańskich był wśród tych jednostek wojskowych, które defilowały w  Kijowie, potem osłaniał odwrót tocząc heroiczne walki w obronie twierdzy brzeskiej. Wódz Naczelny Józef Piłsudski wyznaczył Podhalańczyków do udziału w  decydującym dla losu wojny kontruderzeniu, które zmusiło bolszewików do  odwrotu, a następnie w ramach operacji nadniemieńskiej do wyzwolenia Białegostoku i Grodna.

Ze względu na wprowadzone obostrzenia i zakazy nie możemy świętować w Nowym Sączu tak jakbyśmy tego pragnęli, razem w poczuciu wspólnoty i radości. Niech to  nie będzie jednak dla nas przeszkodą. Pamiętajmy o naszych bohaterach, wywieśmy 15  sierpnia biało-czerwone flagi jako wyraz naszej wdzięczności dla tych, którzy 100 lat temu nie szczędzili ofiary z własnego życia, byśmy mogli żyć w wolnej i  niepodległej Polsce. 

 

Prezydent Ludomir Handzel 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-08-14 14:39:58