Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Wystawa IPN w Nowym Sączu – Prezydent i NSZZ Solidarność zapraszają

W najbliższy wtorek (21 lipca) na nowosądecki Rynek trafi wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła Solidarność”. Dziś (17 lipca) w sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Ludomir Handzel wraz z byłym posłem i działaczem Solidarności, Andrzejem Szkaradkiem i Krzysztofem Kotowiczem  przewodniczącym delegatury związku Solidarności w Nowym Sączu przybliżyli szczegóły wystawy. 

- Włączamy się aktywnie jako Miasto w organizację tej wystawy – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Naprawdę warto zobaczyć tę wystawę. Zobaczymy na niej najważniejsze dokumenty, które przedstawiają ruch, dzięki któremu w Polsce doszło do historycznej zmiany. 

Ziemi Sądecka była jednym z miejsc, gdzie „Solidarność” rodziła się pod koniec sierpnia 1980 r. Zastrajkowało wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Inny ówczesny ośrodek strajkowy to Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Struktury nowego związku tworzyli na Sądecczyźnie także rolnicy, a niezależnym działaniom od początku patronował Kościół.

- Z powodu stanu wojennego wiele materiałów dotyczących stworzenia Solidarności na terenie Sądecczyzny zniknęło. Jednak mam nadzieję, że dzięki mediom informacja o wystawie dotrze do wszystkich, którzy tworzyli struktury w naszym regionie. Chcemy przypomnieć komu Polska zawdzięcza swoją wolność. Po 40 latach wolności chcemy przypomnieć te wydarzenia. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia z całej Polski. Jednak zapewniam, że kilka zdjęć z Sądecczyzny również się pojawi – dodał Andrzej Szkaradek. 


- Solidarność ma już 40 lat, dlatego trzeba przypomnieć o osobach i wydarzeniach, które tworzyły ten ruch – mówił Krzysztof Kotowicz przewodniczący delegatury związku Solidarności w Nowym Sączu. – Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej, działaczom Solidarność oraz Panu Prezydentowi za to, że organizacja tej wystawy w Nowym Sączu jest możliwa. 

Cykl regionalnych wystaw o korzeniach „Solidarności” jest jednym z elementów świętowania przez IPN 40. rocznicy powstania tego wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego. Wystawa zostanie pokazana w 53 miejscach w kraju. Prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r.

[POBIERZ DŹWIĘK]

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-07-17 13:50:51