Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Dajemy szansę SP 1- konferencja prasowa Prezydenta

W Sali Reprezentacyjnej Ratusza obyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Ludomir Handzel przedstawił informacje dotyczące funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu. Prezydent podkreślił, że spotykam się z licznymi głosami przeciwnymi uprzywilejowaniu niektórych szkół oraz finansowaniu z kieszeni podatnika drogiej, elitarnej szkoły, gdzie nieproporcjonalną liczbę stanowią dzieci spoza Nowego Sącza (78% dzieci jest z poza obwodu). 

- Szanując jednak opinię rodziców dzieci z SP 1 i przywiązanie dzieci do elitarnych warunków jakie oferuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza zaakceptuję dokonanie wyjątku w systemie tworzenia klas pierwszych w roku szk. 2020/21. Pomimo tego, iż z obwodu chęć zapisania się do szkoły wyraziło jedynie 15 dzieci – dokonam odstępstwa i wydam zgodę na utworzenie drugiego oddziału. Decyzję taką podjąłem po uzgodnieniach z Radnymi Koalicji Nowosądeckiej, Koalicji Obywatelskiej, Porozumienia oraz Radnymi bezpartyjnymi i niezrzeszonymi – powiedział prezydent Ludomir Handzel 

- Będziemy dalej monitorować efektywność wydatkowania środków budżetowych i w tym trudnym czasie dbać o ich racjonalność. Wiem, że sprawa była, jest i będzie wykorzystywana politycznie. Będą tacy, którzy zaatakują mnie, iż można było setki tysięcy złotych zaoszczędzić nie przeznaczając środków budżetowych na edukację dzieci spoza Nowego Sącza. Dajemy jednak szansę SP1, aby oprócz niepodważalnych wyników edukacyjnych oraz historii – poprawiła efektywność finansową – dodał prezydent. 

Analiza kosztów za rok 2019 wykazuje, iż kwota jaką z budżetu miasta dopłaca się do każdego dziecka uczącego się w SP 1 wynosi  8994,77  zł, podczas gdy w przypadku pozostałych szkół podstawowych w Nowym Sączu kwota ta wynosi średnio 2566,18. Prezydent podtrzymuję opinię, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem tej sytuacji jest włączenie utworzonego w roku 2017 obwodu SP1 do obwodu SP2, a także w niewielkich częściach do obwodów SP 3 i SP 7. Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jadwigi Królowej to znakomita placówka edukacyjna o wieloletniej tradycji, która zapewnia swoim uczniom bardzo wysoki poziom nauczania i opieki, podobnie jak pozostałe szkoły, z których obwodów został wydzielony 4 lata temu funkcjonujący obecnie obwód SP 1.

[POBIERZ DŹWIĘK]

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-06-02 17:51:00