Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: KORANAWIRUS - ważne informacje

Spotkanie w sprawie pomocy dla potrzebujących

Zastępca prezydenta Magdalena Majka spotkała się z przedstawicielami środowisk i organizacji pozarządowych zajmujących się organizowaniem pomocy dla osób, które znalazły się w potrzebie w związku z epidemią koronawirusa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

  • ZHP
  • Sursum Corda
  • Strzelec
  • Forum Seniorów
  • „Pomoc Sąsiedzka”

W trakcie spotkanie zdecydowano o  wzajemnym informowaniu się o podejmowanych działaniach, wspólnej akcji informacyjnej dla osób w potrzebie, zachowaniu koniecznych procedur, unikaniu powielania tych samych działań wobec tych samych osób, zachowaniu bezpieczeństwa osób potrzebujących i wolontariuszy.

Osoby  które w związku z epidemią koronawirusa potrzebują wsparcia w codziennych działaniach muszą wiedzieć o tym,  że:

  1. Wszystkie służby miejskie (MOPS, Straż Miejska) i inne służby publiczne (policja, Sanepid itp.) działają i wypełniają swoje normalne zadania, należy się z nimi kontaktować w każdym przypadku wymagającym ich interwencji.
  2. Jeśli potrzebujemy pomocy typu: zakupy, realizacja recepty, inne nieprzewidziane sytuacje – a nie jesteśmy w grupie objętej pomocą społeczną lub kwarantanną, którą zajmują się odpowiednie służby, i nie możemy liczyć na pomoc rodziny, znajomych, sąsiadów - możemy skorzystać z pomocy wolontariuszy; na terenie Nowego Sącza w udzielanie takiej pomocy angażują się: ZHP, Sursum Corda, Strzelec, „Pomoc Sąsiedzka”
  3. Pamiętajmy o tym aby nie nadużywać wsparcia wolontariuszy – osoby zdrowe, poniżej 60 roku życia, które np. przebywają w domu ze względu na opiekę nad dziećmi lub pracę zdalną nie powinny o taką pomoc występować.
  4. Dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy też, że prawdziwy wolontariusz nie zapuka sam do naszych drzwi o ile o taką pomoc nie poprosimy. Może natomiast pojawić się u nas osoba, która wykorzystując obecną sytuację będzie chciała wyłudzić pieniądze lub okraść. Nie ufajmy osobom obcym podającym się za wolontariuszy, pracowników sanepidu, itp., nie wpuszczajmy ich do domu, zachowajmy czujność i rozsądek.

Urząd Miasta we współpracy z uczestnikami dzisiejszego spotkania przygotuje materiały informacyjne, które będziemy upowszechniać różnymi kanałami tak aby zapewnić jak najbardziej skuteczne i bezpieczne działania.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-03-18 14:02:49