Środa, 28 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wiktor, Innocenty, Marceli


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

O dzieciach uzdolnionych matematycznie – konferencja w Ratuszu

Dziś (7 listopada) w sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się  konferencja dla nauczycieli pt. "Dzieci uzdolnione matematycznie: mity, wyniki badań i wnioski pedagogiczne". Wykład wygłosiła prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zebranych gości i nauczycieli przywitał prezydent Ludomir Handzel, oraz wiceprezydent Magdalena Majka.

- Chciałem przede wszystkim podkreślić rolę jaką pełni w tym projekcie prezes firmy Newag S.A Pan Zbigniew Konieczek. Chciałbym podziękować mu za to, że pochyla się nad takimi tematami i interesuje się edukacją i wychowaniem młodzieży. Dziękuję również Pani profesor  Edytcie Gruszczyk-Kolczyńskiej za zaangażowanie w ten projekt – powiedział prezydent Ludomir Handzel.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu sądeckiej firmy Newag S.A. Jej prezes i Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza Zbigniew Konieczek, wspomniał o problemach obecnego systemu edukacji.

- Chcę państwu powiedzieć, że mam słabość do matematyki oraz problemu, który jest spowodowany jakością obecnego systemu edukacji. Spotkałem się z sytuacjami, że osoby z wykształceniem ścisłym nie potrafiły rozwiązać prostych zadań matematycznych. Możemy to zmienić, jednak musimy zacząć od odpowiedniej edukacji dzieci w wieku 6 lat. 

Podczas wykładu, profesor Edyta Gruszczyk-Kolczyńska podkreśliła, że u 50 procent dzieci w wieku 5-6 lat występują zdolności matematyczne. Jednak po rozpoczęciu edukacji liczba uzdolnionych uczniów spada. Profesor zwróciła przede wszystkim uwagę na sposób kształcenia dzieci i młodzieży.

-Uzdolnienie matematyczne uważa się za bardzo rzadkie, a jest to potwierdzone badaniami, które są robione wśród młodzieży na rok przed egzaminem maturalnym. Wynika z nich, że takie uzdolnienia posiada jedynie od 8 do 10 procent młodzieży. Wierzę w to, że nauczyciele chcą dobrze uczyć i uczestniczyć w dobrych szkoleniach. 

Dla chętnych nauczycieli zostaną zorganizowane praktyczne kursy, które poprowadzi profesor  Edyta Gruszczyk-Kolczyńska. 

W konferencji wzięli także udział: prof. PK dr hab. Jan KOROŃSKI wykładowca Politechniki Krakowskiej, prezes Fundacji Newag Joanna Fryzowicz, przewodniczący Komisji Edukacji radny Grzegorz Ledziński, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury dr Marcin Poręba oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Małgorzata Belska.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-07 17:47:36