Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Uratować polichromie: wizyta w domu malarki

Wizyta studyjna w domu Władysławy Iwańskiej na Helenie. Wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka w towarzystwie dyrektorów: Wydziału Inwestycji Marty Poremby, Komunikacji Społecznej i Kultury Marcina Poręby oraz Geodezji i Nieruchomości Krzysztofa Kurzei odwiedziła dom zmarłej w 2005 roku malarki, gdzie na ścianach znajdują się oryginalne polichromie.
 


 

Wizytujący zdiagnozowali stan faktyczny domu i znajdujących się w środku polichromii.  Artystka uprawiała malarstwo naiwne, znana jest bardziej poza Nowym Sączem niż w nim samym. Urząd Miasta poszukuje najlepszego rozwiązania, które pozwoliłoby na zachowanie spuścizny malarki. Pierwszym krokiem będzie poprzedzone wyceną zabezpieczenie dachu, aby do środka nie dostała się woda.
 

Znajdujący się na Helenie dom i jednocześnie pracownia Władysławy Iwańskiej jest prawdopodobnie ostatnim na tym osiedlu budynkiem na podwyższonych fundamentach w obawie przed powodzią. Malarka przeżyła kilka takich kataklizmów i bardzo się ich obawiała. Świadczą o tym wspomniane polichromie, namalowane bezpośrednio na ścianach z wszechobecnym motywem ulatujących ptaków, symbolem swobody i ucieczki przed wielką wodą.
 


 

Rozważane są różne możliwości przywrócenia budynku do stanu używalności; trzeba pamiętać, że rozwiązanie problemu wymaga zaangażowania znacznych środków. Urząd Miasta nie wyklucza podjęcia współpracy z organizacją lub instytucją, która będzie zainteresowana zachowaniem spuścizny po Władysławie Iwańskiej.
 

Władysława Iwańska, członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, urodziła się w 1927 roku w Nowym Sączu i aż do śmierci w 2005 roku zamieszkiwała w swoim domu w dzielnicy Helena. Rok później miasto Nowy Sącz zostało spadkobiercą majątku, który zostawiła po sobie malarka. W skład masy spadkowej weszła między innymi kolekcja obrazów i rysunków, którymi opiekuje się obecnie Muzeum Okręgowe i domek na Helenie z przylegającą działką.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-18 13:15:29