Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Młodzież z Hameln w nowosądeckim ratuszu

W nowosądeckim ratuszu gościła grupa uczniów z Elisabeth-Selbert-Schule w Hameln (Dolna Saksonia). Wizyta jest częścią polsko-niemieckiej wymiany edukacyjnej między I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Elisabeth-Selbert-Schule. Z polską i niemiecką młodzieżą spotkała się wiceprezydent Magdalena Majka.

- Bardzo się cieszę, że tu jesteście i myślę, że sam fakt uczestnictwa w takim programie świadczy o was, że jesteście osobami ponadprzeciętnie aktywnymi – powiedziała wiceprezydent Magdalena Majka. – Mam nadzieję, że wasz pobyt w Nowym Sączu upłynie pod znakiem współpracy, dobrej zabawy i rodzenia się nowych pomysłów, które w przyszłości mogą zaprocentować.

Wiceprezydent Magdalena Majka odpowiadała również na pytania polskiej i niemieckiej młodzieży. 

Od 25 września 2019r. do 2 października 2019 r.  trwa wizyta grupy niemieckiej w Małopolsce. Goście z Niemiec zamieszkają w domach swoich polskich partnerów, wezmą udział min. w lekcjach w I LO, zwiedzą Nowy Sącz i okolicę. Stałym punktem programu jest też wspólna wycieczka do Krakowa oraz wizyta w Muzeum Auschwitz.

Od 4 lat I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu realizuje z powodzeniem projekt wymiany młodzieży z Elisabeth-Selbert-Schule w Hameln (Dolna Saksonia). Składa się on z dwóch części. Pierwszy etap to wizyta polskich uczniów w Hameln, a drugi to rewizyta niemieckiej młodzieży w Nowym Sączu. 

Celem wymiany jest nie tylko rozwój kompetencji językowych, poznanie kultury, historii i walorów turystycznych naszych krajów, ale przede wszystkim integracja młodych ludzi, przezwyciężenie istniejących stereotypów, budowanie dobrych relacji między naszymi narodami.

 

Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), Rady Rodziców I LO oraz dzięki zaangażowaniu koordynatorów wymiany: ze strony niemieckiej są to Gisela Grimme – dyrektor szkoły, Falko Kruse oraz Dietlind Quandt; ze strony polskiej: Ewa Wąsowicz-Bodziony, Jadwiga Poręba oraz Barbara Lorek.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-26 15:42:28