Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

"Nadzieja" dla niepełnosprawnych. Warsztat Terapii Zajęciowej ma 25 lat

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Nadzieja" ma 25 lat. Dziś (20 września) odbyła się uroczystość podsumowująca ćwierćwiecze działalności z udziałem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i wiceprezydent miasta Magdaleny Majki. Prezydent Ludomir Handzel objął jubileusz honorowym patronatem.
 


 

- Kiedy otrzymałem zaproszenie nie ukrywam – trochę się zdziwiłem, że to już tyle lat waszej wspólnej pracy, bardzo ważnych działań, które wykonujecie na terenie Nowego Sącza i całej Sądecczyzny w tak ważnym zakresie i w tak ważnych sprawach – powiedział do uczestników spotkania prezydent Ludomir Handzel. – Musiałem tutaj być, żeby wyrazić przede wszystkim podziękowania za to, co robicie i to zarówno terapeutom, rodzicom i opiekunom, jak i podopiecznym, którzy wkładają duży wysiłek w to, żeby się rozwijać; żeby pokazywać, że warto iść do przodu, że warto budzić się z uśmiechem na twarzy. Stąd moja tutaj obecność. Chciałem tą obecnością przekazać wam sygnał, jak bardzo to doceniam i będę wspierał na tyle, na ile będę mógł - zapewnił prezydent.


 

Prezydent wręczył prezes Stowarzyszenia "Nadzieja" Teresie Jaros – Ligaszewskiej wiązankę kwiatów i list gratulacyjny. Gospodarze odwdzięczyli się podobnym adresem do prezydenta Ludomira Handzla, w którym napisali między innymi: - Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania za okazane nam zrozumienie, życzliwość i wsparcie. Przyjęcie patronatu uważamy za ważny sygnał dla szerszego grona społeczeństwa, że docenia Pan znaczenie tej uroczystości, a związaną z nią tematykę uznaje za społecznie ważną – napisała prezes "Nadziei".
 

Ratunku, mysz!
 

Początki Warsztatu przypomniała kierownik WTZ, Małgorzata Szmit. Na starcie podopieczni spotykali się w obskurnym baraku, gdzie brakowało miejsca, za to nie brakowało gryzoni. – Hulał wiatr, okna nieszczelne, myszy też harcowały – wspominała Małgorzata Szmit. - Któregoś dnia przychodzimy rano do pracy, a tam z końca korytarza krzyk. Nasza koleżanka drepce na stole i krzyczy: patrzcie, mysz, zróbcie z nią coś!


 

Obecnie Stowarzyszenie korzysta z pomieszczeń  przy ul. Freislera 10, a WTZ proponuje swoim podopiecznym szeroką ofertę zajęć, wycieczek i warsztatów. Przynajmniej część z nich zaprezentowali podopieczni WTZ, dowcipnie pokazując, co robią w grupach: dziewiarskiej, krawiecko-hafciarskiej, ogrodniczo-hodowlanej, modelarsko-komputerowej i wielu innych.
 

- Dzięki wam osoby, które dzisiaj występowały na scenie, wasi podopieczni, mogą coraz bardziej czuć się normalnymi uczestnikami życia społecznego i to jest, myślę, ważne dla nas wszystkich, a nie tylko dla nich – zwróciła uwagę wiceprezydent Magdalena Majka.
 

Osoby zaangażowane w utworzenie i funkcjonowanie Warsztatu otrzymali listy z podziękowaniami.  Goście mogli zwiedzić wystawę zdjęć,  obrazujących działalność Warsztatu. Ozdobą uroczystości był program artystyczny w wykonaniu podopiecznych WTZ, z majestatycznym "Hallelujah" Leonarda Cohena, odśpiewanym gremialnie przez uczestników spotkania.
 


 

Determinacja rodziców i opiekunów
 

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo "Nadzieja" jest jedynym w Nowym Sączu ośrodkiem prowadzącym od niemal 30 lat nieodpłatną rehabilitację dzieci i młodzieży w systemie ciągłym. Jako jedna z pierwszych organizacji na terenie naszego miasta opiekuje się i prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową.
 

Warsztat Terapii Zajęciowej utworzony został dzięki determinacji rodziców i opiekunów w 1994 roku.  Jego celem jest zapewnienie warunków ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnej do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę możliwości osób niepełnosprawnych.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-20 14:16:10