Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Rocznica śmierci gen. Kustronia: uroczystości w Nowym Sączu

80 lat temu, 16 września 1939 roku, zginął gen. Józef Kustroń. Bohaterski dowódca poległ, próbując wyprowadzić swoje oddziały z niemieckiego okrążenia, pod wsią Ułazów na Lubelszczyźnie. W rocznicę śmierci gen. Kustronia odbędą się uroczystości, na które zaprasza Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
 


 

Główne uroczystości odbędą się przy pomniku gen. Kustronia obok Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych na ul. Limanowskiego 4 (godz. 12:00). Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych powita dyrektor ZSEM, Walenty Szarek, po czym przemówienie  okolicznościowe wygłosi prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Tę część uroczystości zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.
 

O godz. 13:00 rozpocznie się druga część obchodów rocznicowych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W budynku przy Al. Wolności 40 otwarta zostanie wystawa poświęcona gen. Kustroniowi. Prelekcje na temat bohatera wystawy wygłoszą Jan Paluch i Jarosław Jakubowski. Uroczystości zakończy ślubowanie klas pierwszych i program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEM. Przypomnijmy, że szkoła od 1985 roku nosi imię Generała. Obelisk odsłonił syn Józefa Kustronia, Adam.
 


…Czas wspomnieć generała…
 

Odpowiednie uhonorowanie postaci bohaterskiego dowódcy zapowiedział prezydent Ludomir Handzel na uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. - W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy – powiedział prezydent.
 

Generał brygady Józef Kustroń urodził się w Stryju (1892 r.), ale związany jest też z naszym miastem: tu przeniosła się jego rodzina, w Nowym Sączu spędził młodość. Jego życie to przykład losu patrioty, który najpierw musiał walczyć o niepodległość, a potem jej bronić. Członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Legionów, uczestnik I wojny światowej i kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódca 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej. Próbując wyprowadzić swoją jednostkę z okrążenia, poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem na Lubelszczyźnie. W chwili śmierci miał na piersi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, otrzymany za wojnę 1919 - 1920 roku.
 

W latach 1981–1984 w Nowym Sączu działało Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia, którego inicjatorem, a później prezesem był Jerzy Giza. Towarzystwo to dążyło do postawienia Generałowi pomnika w Nowym Sączu. Organizacja zorganizowała niezależne od władz komunistycznych obchody rocznicy śmierci gen. Kustronia (1983 r.), ufundowała także tablicę ku jego czci w kościele pw. św. Kazimierza. Grób gen. Kustronia znajduje się na nowosądeckim cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.
 


 

Autor: Biuro Prasowe
Dodano: 2019-09-12 14:11:29