Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Wydarzenia

Uczcimy rocznicę śmierci gen. Kustronia

Z inicjatywy prezydenta Ludomira Handzla miasto Nowy Sącz  zorganizuje specjalne obchody 80. rocznicy śmierci bohaterskiego dowódcy, gen. Józefa Kustronia. Zapowiedź padła 1 września, podczas obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej przy kwaterze żołnierzy Września na nowosądeckim cmentarzu komunalnym.
 


 

- Osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska wkroczyły do Polski – przypomniał prezydent Ludomir Handzel zgromadzonym przed obeliskiem ku czci żołnierzy Września. - Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi. Niemieckie wojska już 6 września wkroczyły do Nowego Sącza i już wtedy nowosądeczanie poczuli, co to znaczy wroga siła.
 

Prezydent nawiązał do jednego z sądeckich bohaterów Września, spoczywających na nowosądeckiej nekropolii. - W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy.
 


 

W wystąpieniu znalazł się również wątek osobisty. - Mnie rodzice opowiadali o czasach wojny. Mam nadzieję, że ja nie będę musiał opowiadać swoim dzieciom o podobnych wydarzeniach. Dlatego też tutaj jesteśmy. Musimy wspominać nie tylko co roku, ale wręcz miesiąc po miesiącu, dzień po dniu tych, którzy nas bronili. Cześć ich pamięci! - zakończył prezydent.
 

Prezydent złożył po obeliskiem wiązankę kwiatów, podobnie jak sądeccy parlamentarzyści lub przedstawiciele biur poselskich, delegacje władz samorządowych – wojewódzkich i powiatowych, w tym Rady Miasta Nowego Sącza, kombatanci, służby mundurowe, strzelcy i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Kwiaty złożyli także młodzi zawodnicy z KS Sandecja i uczeń szkoły, noszącej imię gen. Józefa Kustronia – Zespołu Szkół Elektryczno - Mechanicznych.
 

Po uroczystości na cmentarzu przy ul. Rejtana uczestnicy udali się na drugą część obchodów rocznicowych - mszę św. do kościoła pw. św. Kazimierza.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-01 13:17:23