Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Imieniny patronki miasta: spotkanie Małgorzat w ratuszu

- Szanowne Małgorzaty, Małgosie, Gosie, Margaretki, Grety, Marzenki, Rity, Margerity – wszystkie witajcie w swoim mieście na 7. Spotkaniu Małgorzat – tak powitała w sądeckim ratuszu prowadząca spotkanie Małgorzata Broda ponad sto pań, które noszą to piękne imię, oznaczające po grecku perłę, a w sanskrycie "pąk, który rozkwita".
 


 

-   Bardzo się cieszę, że właśnie w tych murach możemy się spotkać z paniami, których imię tak mocno wiąże się z Nowym Sączem – powiedział na powitanie prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - Chyba nie ma drugiego takiego imienia, które tak mocno byłoby kojarzone z naszym miastem, między innymi poprzez bazylikę św. Małgorzaty, ale także niespodziewanie dużo mieszkanek Nowego Sącza to piękne imię nosi. Dlatego tym bardziej jestem wzruszony, że mogę być dzisiaj z paniami, mogę świętować wasze imieniny i z całego serca chcę życzyć wam szczęścia i miłości, bo te dwie rzeczy są tak naprawdę najważniejsze. Wszystkiego dobrego – zakończył prezydent.
 

Nawiązanie do popularności imienia Małgorzata w Nowym Sączu nie było bezzasadne: organizatorki spotkania: Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Europa Donna i Sądeckie Forum Kobiet wpadły na pomysł konkursu, który polegał na odgadnięciu liczby Małgorzat zameldowanych w naszym mieście. Najbliżej prawidłowej odpowiedzi (1514) była pani Małgorzata Ciesz, która obstawiła liczbę 1500 i otrzymała nagrodę od prezydenta.
  

To niejedyny konkurs podczas niedzielnego spotkania. Kolejnym był konkurs na wypiek cukierniczy o nazwie "sądecka małgorzatka", który może być drugim, obok lodów, firmowym znakiem kulinarnym Nowego Sącza. Wylosowane spośród uczestniczek spotkania siedmioosobowe jury wybrało ciastko w kształcie herbu miasta, wypieczone przez mistrza cukierniczego Wincentego Żygadłę.
 

Spotkanie umilił bogaty program artystyczny w wykonaniu wokalistki Joanny Albrzykowskiej-Clifford i wschodzącej gwiazdy estrady Marii Ślusarek oraz zespołu Małe Podegrodzie. To właśnie dzieci z Podegrodzie chóralnie odśpiewały wszystkim Małgorzatom "Sto lat". O mitach i legendach związanych z postacią św. Małgorzaty opowiedział dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek. Spotkanie zakończyła konsumpcja okazałego tortu, wpisy do księgi pamiątkowej i wspólne zdjęcie.
  

Oprócz życzeń solenizantki otrzymały upominki od prezydenta Ludomira Handzla, wśród nich najmłodsza Małgorzatka obecna na sali. Plastyczka Alina Bożyk ofiarował dwóm Małgorzatom dwa swoje obrazy. W spotkaniu obok prezydenta Nowego Sącza udział wzięli: wiceprezydent miasta Magdalena Majka, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Małgorzata Belska, radny Rady Miasta Leszek Zegzda oraz Małgorzata Jantos, radna miasta Krakowa, która zainicjowała spotkania Małgorzat pod Wawelem i zaprosiła na nie sądeckie Małgorzaty.

 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-07-14 17:42:31