Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Wizyta władz miasta Balatonboglár, którym towarzyszył wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel spotkał się z przedstawicielami władz węgierskiego miasta Balatonboglár. Prezydent Ludomir Handzel oraz  burmistrz  Balatonbogláru Miklós Mészáros, podkreślali, że tego typu spotkania zacieśniają przyjaźń polsko-węgierską. Węgrom towarzyszył również wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz. 

Balatonboglár to miasto na Węgrzech nad Balatonem. W czasie II wojny światowej w tym mieście działała polska szkoła, do której uczęszczali uchodźcy z Polski. Szkołę w Balatonboglár utworzono w grudniu 1939 roku i początkowo uczyło się w niej 150 uczniów. Na jej potrzeby zaadaptowano obiekty należące do Państwowego Domu Dziecka. Pierwsze świadectwa maturalne 30 uczniów i 5 uczennic otrzymało 27 maja 1940 roku. Tamtejsze gimnazjum i liceum działało pod nazwą Polski Obóz Młodzieżowy. Powodem lokalizacji szkoły właśnie w Balatonboglar była osoba księdza Béli Vargi, tamtejszego proboszcza i wielkiego przyjaciela Polaków. W szkole działało harcerstwo, grupa taneczna, zespół teatralny, chór i orkiestra. W 2012 roku w Muzeum w Balatonboglár otwarto również salę pamięci poświęconej polskiemu gimnazjum i liceum, w którym uczyły się polskie dzieci.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe
Dodano: 2019-07-09 10:05:47