BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Jak będzie przebiegała droga DK 75? Spotkanie konsultacyjne w ratuszu


Mieszkańcy Nowego Sącza i okolic przybyli w poniedziałkowe popołudnie do Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, gdzie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące przebiegu korytarzy drogi DK 75, popularnie nazywanej „Sądeczanką”. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz wiceprezydent Artur Bochenek.  

Wymienianym na spotkaniu uwagom przysłuchiwała się również dyrektor Wydziału Inwestycji Marta Poremba oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Adam Konicki. 

- Mam nadzieję, że droga zostanie wykonana sprawnie, czego sobie i państwu serdecznie życzę. Dziękuję za przybycie i proszę o konstruktywną pracę w temacie przebiegu Sądeczanki - powiedział na wstępie wiceprezydent Artur Bochenek. 

- Szanowni państwo, jesteśmy tutaj po to, by przybliżyć i pokazać to, co już zostało zaprojektowane i tak naprawdę posłuchać państwa opinii - mówił Tomasz Bernady, reprezentujący wykonawcę inwestycji, jakim jest firma Jacobs Halcrow Group Sp. Z o. o. Oddział w Polsce. Wyjaśnił mieszkańcom, jak czytać mapy i rysunki, na których wyrysowano  przebieg korytarzy. Do dyspozycji mieszkańców był również Robert Jakubik - zastępca dyrektora ds. Inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Zebranym w ratuszu osobom rozdano mapy z przebiegiem trasy oraz formularze uwag/wniosków do prezentowanych korytarzy A, B, C, i F opracowanych w ramach Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego (STEŚ) dla zadania pn.: "Budowa i „Budowa i przebudowa drogi krajowej nr 75 (DK75) klasy GP na odc. Brzesko - Nowy Sącz odc. II". 

W grudniu 2018 roku zakończony został etap I  Studium Korytarzowe (SK) z wytypowaniem do dalszych analiz 5 spośród 26 korytarzy, oznaczonymi literami: A B C D F. Przygotowanie aż 26 wariantów korytarzy wynikało z dużego oporu społecznego. Mieszkańcy i samorządy protestowali przeciwko przebiegowi trasy po ich terenie, wskazując jako lepszą lokalizację drogi na terenie sąsiedniej gminy. Przygotowywano nowe warianty, co spotykało się z kolejną falą protestów. Największe zastrzeżenia zgłaszały gminy: Gnojnik, Nowy Wiśnicz, Czchów, Laskowa. 

Obecnie trwa etap II czyli przygotowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno –Środowiskowego dla 5 korytarzy. Przeprowadzona będzie analiza wielokryterialna, z uwzględnieniem aspektów technicznych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Na podstawie opracowania dokumentacji STEŚ wybrany zostanie wariant rekomendowany oraz warianty alternatywne (2 lub 3) do decyzji środowiskowej.

Mapy z przebiegami korytarzy dostępne są na stronie GDDKiA TUTAJ

Przypomnijmy, że 4 kwietnia, podczas spotkania samorządowców w Iwkowej, doszło do wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego przebiegu „Sądeczanki”, z którym można zapoznać się  TUTAJ

Spotkania informacyjne w gminach, prowadzone przez GDDKiA oraz Jacobs Halcrow Group Sp. Z o. o. Oddział w Polsce potrwają do 19 czerwca. 

Więcej szczegółów na temat drogi DK 75 na stronie: http://dk75.pl/ 
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

                             

Autor: Biuro Prasowe UM/AM
Dodano: 2019-06-10 15:11:56