Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

2 maja przez Nowy Sącz przejedzie 36. Karpacki Wyścig Kurierów


Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel wejdzie w skład Honorowego Komitetu 36. Karpackiego Wyścigu Kurierów Polska - Słowacja - Węgry pamięci Wacława Felczaka. Finisz II etapu wyścigu będzie miał miejsce 2 maja (czwartek) o godz. 13.00 pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu.  

O roli Nowego Sącza na trasie Wyścigu Kurierów opowiedział podczas konferencji prasowej w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel. - Szanowni państwo, cieszę się, że wyścig odbywa się po raz kolejny i nie omija Nowego Sącza. Znajdujemy się na terenie, gdzie więź z Karpatami, i ich kurierami, jest szczególna. W ten sposób podtrzymujemy również piękną przyjaźń polsko - węgierską, z czego jestem osobiście bardzo zadowolony, ponieważ Węgrzy są bliscy zarówno Polakom jak i sądeczanom - powiedział prezydent. 
- Cieszę się, że po raz 29. Karpacki Wyścig Kurierów będzie w Nowym Sączu. Ta historia pisze się od 1975 r. Ten wyścig z powodzeniem jeździł do roku dwutysięcznego, odtworzyłem go w roku 2009, jak zwykle na trasie kurierów - powiedział organizator wyścigu Tomasz Wójcik a następnie przedstawił krótko patrona wydarzenia. 

- Wacław Felczak był legendarnym kurierem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, osobą, która osobiście ponad osiemdziesiąt razy przekroczyła  zieloną granicę. W tym roku, w Nowym Sączu najbardziej kurierskim mieście w Polsce i najbardziej kurierskim mieście na trasie tego wyścigu, będziemy pamiętać o Felczaku a także o waszych sądeckich kurierach - dodał Tomasz Wójcik. 

Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza Tomasz Baliczek zauważył, że 36. Karpacki Wyścig Kurierów jest dobrą okazją do przypomnienia sądeczanom postaci kurierów sądeckich, wśród których byli: Jan Freisler, Konstanty Gucwa, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Rudolf Lenc, Zbigniew Ryś, Franciszek Krzyżak.

Historie tych kurierów oraz ich życiorysy już wkrótce pojawią się na stronie Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu: ziemiasadecka.info 

Wyścig po raz pierwszy wyjedzie poza historyczny i administracyjny teren województwa małopolskiego. Kolarze dotrą bowiem na Słowację i na Węgry. Na trasie wyścigu znajdą się następujące miasta: Lublin – Połaniec, Tarnów, Nowy Sącz – Oświęcim, Jabłonka – Poprad – Veszprém – Pápa. 

Do pobrania: 

Lista zwycięzców w latach 1975 - 2017 

Zestawienie edycji wyścigu 1975 - 2017 


[POBIERZ ZDJĘCIA] 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-04-15 12:30:24