Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Nowosądecka młodzież chce mieć swoją Radę Miasta

W nowosądeckim Ratuszu spotkali się dziś przewodniczący samorządów szkolnych średnich szkół publicznych i niepublicznych, którzy wyrazili wolę powołania w Nowym Sączu Młodzieżowej Rady Miasta. Zachęcił ich do tego Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Belska.


 

W spotkaniu uczestniczyło dwudziestu dwóch uczniów i uczennic nowosądeckich szkół, którzy pełnią funkcję przewodniczących samorządów uczniowskich. To oni mają tworzyć Młodzieżową Radę Miasta. Przywitał ich prezydent Ludomir Handzel, który mówił, jak bardzo zależy mu na tym, żeby taka rada powstała: - Ja bym nie chciał, żeby to było sztuczne ciało, tylko żeby to ciało żyło i rzeczywiście podejmowało inicjatywy, żebyście wskazywali ścieżki zmiany. Chcę, abyście brali czynny udział w życiu miasta i brali udział w rozmowach na przykład o przyszłości starówki miasta, o sporcie, o oświacie – to są takie pola, gdzie wasze otwarte i młode mózgi mogą dać więcej, niż osób, które widzą sytuację od kilkudziesięciu lat i cały czas myślą – nic się nie da zrobić, bo tak zawsze było.
 

Uczestnicy spotkania próbowali opracować statuty przyszłej Młodzieżowej Rady Miasta. Wybrali też spośród siebie reprezentantów – pięć osób, które będą odpowiedzialne za organizację następnych spotkań, są to:
 

Jakub Belski z Zespołu Szkół Społecznych Splot
Grzegorz Ormiański z Zespołu Szkół Samochodowych
Jakub Machowski – z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych
Justyna Biel – z II Liceum Ogólnokształcącego
Jakub Kruczek z Zespołu Szkół Ekonomicznych
 


 

- To było pierwsze spotkanie robocze, związane z pomysłem powołania, na wniosek młodych ludzi, Sądeckiej Rady Młodzieży czy Młodzieżowej Rady Miasta Nowego Sącza – to już będzie ich decyzja, jak będą chcieli, żeby się nazywało to ciało opiniodawcze, które będzie pomagało zarówno prezydentowi miasta, jak i Radzie Miasta Nowego Sącza – mówi dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Belska. - Być może właśnie głos młodych ludzi będzie na tyle potrzebny i pomocny, w co nie wątpię, że właśnie będziemy mogli – my dorośli, wsłuchać się w ich pomysły, podpowiedzi i być może bardziej energicznie korzystać z tego, co znajduje się w ich sercach i głowie.
 

W spotkaniu uczestniczyła także przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, która w młodzieży widzi duży potencjał i partnera do decydowania o tym, co dzieje się w mieście.


 

- To jest bardzo ważne, żeby młodzież włączała się w życie społeczne swojego miasta – mówi Iwona Mularczyk. – To jest też przygotowanie młodzieży do tego, żeby w przyszłości brała aktywny udział w pracach na rzecz swojego miasta, żeby interesowała się i pogłębiała wiedzę na temat samorządu.

O tym, czy Młodzieżowa Rada Miasta powstanie, zadecydują dorośli radni Rady Miasta Nowego Sącza.

[POBIERZ ZDJĘCIA]


         
         
         
         Autor: Biuro Prasowe UM/MZ
Dodano: 2019-01-09 14:30:33