Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Na ulice Nowego Sącza wyjadą elektryczne autobusy

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Nowym Sączu podpisano dziś umowę z firmą Ursus Bus na dostawę autobusów o napędzie elektrycznym wraz z infrastrukturą ładowania. Wartość zakupu, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej”, to ponad 7. i pół miliona złotych.
 

 
 

- Niedawno podpisywaliśmy umowę o wdrożeniu elektromobilności w Nowym Sączu z Polskim Centrum Badań i Rozwoju i zadeklarowaliśmy wówczas między innymi gotowość do wyposażenia naszej floty autobusów miejskich w pojazdy elektryczne i oto dajemy pierwszy dowód realizacji naszych zapowiedzi, naszych projektów dotyczących elektromobilności – mówił obecny podczas podpisywania umowy zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech. – To konkretny dowód naszego zainteresowania działaniami proekologicznymi, obliczonymi na poprawę jakości powietrza. Pokazujemy tym naszą otwartość na wykorzystanie nowych technologii.
 

Wojciech Piech zwrócił się także do przedstawicieli firmy Ursus Bus: - Cieszymy się, że w wyniku przetargu znaleźliśmy poważnego kontrahenta. To polska firma, która bardzo dobrze rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności. Będziemy testować wasze autobusy, mam nadzieję ku satysfakcji pasażerów.
 


 

Prezes MKP Andrzej Górski potwierdził, że autobusy będą nie tylko elektomobilne i ekologiczne, ale także ciche, co ma znaczenie zwłaszcza, kiedy będą jeździć przez miasto nocą.
 

- Autobus jest wyposażony w baterię tytanową najnowszego typu. Ona jest relatywnie niewielkiej pojemności, co powoduje, że autobus niewiele waży, a to znaczy, że może zabrać większą ilość pasażerów. Będzie jednak musiała być doładowywana podczas wykonywania kursów, ale mamy na to rozwiązanie – na ulicy Sucharskiego będzie zlokalizowana stacja szybkiego ładowania wraz ze stacją transformatorową, co będzie zapewniało możliwość realizacji zadań przewozowych przynajmniej 200. kilometrów w ruchu dobowym. 


Umowę, w obecności zastępcy prezydenta Nowego Sącza Wojciecha Piecha, podpisali prezesi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Andrzej Górski, Anna Sokołowska i Sławomir Rybarski z członkami zarządu firmy Ursus Bus Pawłem Dadejem i Filipem Walczakiem, który powiedział: - Cieszę się, że Nowy Sącz trafia na krótką listę pionierów, jeśli chodzi o elektromobilność. To potwierdzenie tego, że miasto jest nowoczesne i słynie z tego, że jest tu dużo inicjatyw, wprowadzających nowe idee, a władze miasta, przedsiębiorcy i sami mieszkańcy nie boją się nowych rozwiązań.  
 

Pierwsze dwa autobusy z napędem elektrycznym będą kursować na linii nr 7. Będą to 12-metrowe pojazdy, niskopodłogowe z 78. miejscami dla pasażerów, z czego 29. siedzącymi.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 

Autor: Biuro Prasowe UM /MZ/
Dodano: 2018-10-10 13:09:55