Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Ekshumacja szczątków gen. Bronisława Pierackiego


Dzisiaj (środa, 12 września) na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu przeprowadzono ekshumację doczesnych szczątków gen. Bronisława Pierackiego, przed kolejnym, czwartym ich pochówkiem. 

Operacja odbyła się z zachowaniem wymaganych procedur, pod nadzorem lekarza – antropologa oraz przedstawicieli sanepidu.

Pierwotnie ciało Bronisława Pierackiego – legionisty, oficera WP, ministra w rządach II RP, wicepremiera i współpracownika Józefa Piłsudskiego, zamordowanego 15 czerwca 1934 r. przez ukraińskiego nacjonalistę, spoczęło w grobie rodzinnym na miejskim cmentarzu. Po roku trumnę ze zwłokami generała (awansowanego pośmiertnie) przeniesiono do urządzonego na tzw. Starym Cmentarzu mauzoleum, a grób przykryto granitową płytą. Tak uroczystości pogrzebowe w Warszawie, na trasie przejazdu pociągu ze zwłokami Bronisława Pierackiego i w Nowym Sączu, a także przeniesienie trumny z cmentarza do nowego grobowca – mauzoleum, były patriotycznymi manifestacjami. W 1940 r. niemieccy okupanci przenieśli trumnę generała wraz z płytą na Cmentarz Komunalny. 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy środowisk patriotycznych, prezydent Ryszard Nowak zdecydował o przeniesieniu szczątków Bronisława Pierackiego na Stary Cmentarz, przy al. Wolności, gdzie odtworzono Jego mauzoleum. 

Prace przy renowacji i przebudowie alei prowadzącej do Sądeckiej Piety są zaawansowane. Przygotowana jest krypta grobowa, a z Cmentarza Komunalnego przetransportowano granitową płytę ważącą 5,6 t. Ekipa zajmująca się tą operacją sięgnęła nie tylko po dźwig, ale ze względu na brak miejsca między grobowcami, również po techniki jakimi Egipcjanie budowali piramidy.

Doczesne szczątki Generała z należytym szacunkiem zostały wyjęte z metalowej trumny, w której spoczywał i przeniesione do nowej trumny, w której zostanie ceremonialnie przewieziony do grobowca – mauzoleum przy Al. Wolności.

Remont i ekshumację koordynuje Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. 
 

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

    
    

 

Autor: Biuro Prasowe UM, fot. Sławomir Sikora
Dodano: 2018-09-12 14:59:19